logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Zaplanuj zwiedzanie

Ceny biletów Godziny otwarcia Baza gastronomiczna i noclegowa Dostępność

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Dziekanowice stan. 22 Muzeum na światowych wystawach

Zespół

Rada Muzeum

WRPO

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwoników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Newsy Kalendarium wydarzeń 2019 Przetargi
Oferta Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Ostrów Radzimski Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wystawy objazdowe Archiwum

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Ostrów Lednicki

Najważniejsze wydarzenia dotyczące Ostrowa Lednickiego 

 

 

Okres przednaukowy — zapis Jana Długosza:
„Lednica, znaczne jezioro w Wielkopolsce, położone koło miasteczka Pobiedzisk, niemałą mające na sobie wyspę, na której, jak starzy wspominają raczej, a niżeli przekazują pismem, była ongiś ufundowana gnieźnieńska katedra metropolitalna (co też ruiny i szczątki murów potwierdzają), z biegiem zaś czasu dla trudności dostępu przeniesiona do Gniezna”.
 
1837
Adam Drzewiecki, właściciel wsi Latalice, sprzedaje Ostrów Lednicki bogatemu pruskiemu osadnikowi Karlowi Johannesowi.
Studia Lednickie t. 8
 
1843
Szersze zainteresowanie ruinami lednickimi budzi krótki opis wyspy, jaki ukazał się w wydanej przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego książce Wspomnienia Wiel­kopolski.
Karl Johannes traktuje ruiny jako źródło materiału budowlanego, z którego wznosi zabudo­wania folwarczne w pobliskich Dziekanowicach. Hrabia Raczyński alarmuje o tym fakcie opinię publiczną.
 
1845
Za sprawą landrata gnieźnieńskiego von Graevenitza rozpoczynają się na Ostrowie Lednickim badania prowadzone przez powiatowego inspektora budowlanego Gadowa. W związku z nie­udolnymi poczynaniami Gadowa następuje dalsza degradacja ruin na wyspie.
 
1856
Ostrów Lednicki w drodze licytacji zostaje zakupiony przez hrabiego Albina Węsierskiego, wła­ściciela pobliskiego Zakrzewa. Dzięki staraniom hrabiego na wyspę przybywają ba­dacze reprezentujący Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Krakowską Akademię Umiejętności. Trwają prace badawcze, ukazują się liczne artykuły prasowe dotyczące Ostrowa Lednickiego.
 
1876
Publikacja monografii Mariana Sokołowskiego Ruiny na Ostrowie Jeziora Lednicy.
 
1930
Wpisanie Ostrowa Lednickiego do rejestru zabytków.
 
1932-1935
Zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczno-antropologiczne wnętrza grodu led­nic­kiego prowadzone przez Zygmunta Zakrzewskiego, Adama Wrzoska i Michała Ćwirko-Godyckiego, doprowadziły do odkrycia wielkiego cmentarzyska.
 
1944
Niemiecki archeolog Gustav Mazanetz natrafił w pobliżu zapadliska po bramie wjazdowej do gro­du na ślady po murach i murowane grobowce.
 
1948-1960 (z przerwami)
Pierwsze szerokie prace wykopaliskowe Witolda Kieszkowskiego, a następnie Kazimierza Żurowskiego obejmują wiele węzłowych punktów stanowiska o skomplikowanym układzie stratygraficznym i przestrzennym: okolice palatium, południową część umocnień, majdan grodu oraz podgrodzie. Poznański Klub Płetwonurków PTTK prowadzi pierwsze badania podwodne — odkryto pale obydwu mostów, wydobyto hełm z nosalem oraz znacznych rozmiarów łódź dłubankę.
 
1959
Publikacja monografii Witolda Dalbora Dwór książęcy z X w. na Ostrowie Lednickim.
 
1960
Ster badań na podgrodziu przejmuje Gabriela Mikołajczyk.
 
1961-1965
Badania Jerzego Łomnickiego i Andrzeja Nowaka. Rozpoznanie architektury kamiennej, grodu, wału, podgrodzia i brzegu. Odsłonięcie kolejnych poziomów posadzek w kaplicy pałacowej, grobów w krypcie i śladów drewnianej podłogi w auli oraz rozpoznanie fundamentu. Odkrycie pozostałości budynków korytarzowych przy pałacu, reliktów kościoła grodowego, zachodniego przyczółka mostowego oraz m.in. zdobionego okucia księgi liturgicznej i stauroteki. Łucja Nowak podejmuje rozległe studia nad lednicką ceramiką.
 
1969
Powstanie Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy przemianowanego z czasem na Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
 
1969-1974
Liderem badań lednickich zostaje Mateusz Łastowiecki — wieloletnie prace w obrębie grodu, umocnień i podgrodzia owocują m.in. publikacją o stratygrafii całości założenia.
 
1978
Wykonanie 18 sondaży przy pałacu i budowa zadaszenia chroniącego relikty.
 
1982
Powstaje Interdyscyplinarny Zespół do Badań Ostrowa Lednickiego i jego Osadniczego Zaplecza — w skład wchodzą naukowcy z różnych uniwersytetów i Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem prof. dr hab. Zofii Kurnatowskiej. Rozpoczęcie współpracy z Zakładem Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która trwa do dziś (podwodne badania na linii mostów i przy brzegu — odkrycie m.in. dużej liczby militariów i kilku łodzi dłubanek).
 
1983
Rozpoczęcie kolejnych badań nad fortyfikacjami Ostrowa Lednickiego i zabudową wnętrza grodu.
 
1987-1989
Badania we współpracy z Instytutem Historii Sztuki UJ pod kierunkiem prof. dr hab. Klementyny Żurowskiej — m.in. odkrycie basenów chrzcielnych w kaplicy pałacowej. Ukazuje się pierwszy tom czasopisma „Studia Lednickie”, które publikowane jest do dziś, od roku 2012 jako rocznik.
 
2002-2011 (z przerwami)
Prace archeologiczne na podgrodziu. Odsłonięto m.in. pozostałości licznych budynków drewnianych oraz umocnienia brzegu zachodniego.
 
2009, 2010, 2016
Badania wykopaliskowe i prace konserwatorskie murów i fundamentów budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim. Pobranie serii prób zapraw przeznaczonych m.in. do badań specjalistycznych oraz prób węgla celem uzyskania dat metoda 14C AMS.
 
2017
Odkrycie reliktów kolejnego mostu, prowadzącego z miejscowości Rybitwy na wyspę Ledniczkę.
 
2018
Rozpoczęcie „Projektu Lednica” — badania powierzchniowe w południowej części jeziora Lednica z użyciem wykrywaczy metali.
 
  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Oferty Pracy
  • Dla mediów
Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego
Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego
Projekt Lednica
Projekt Lednica
Dzwon Mieszko i Dobrawa
Dzwon Mieszko i Dobrawa
Szlak Św. Jakuba na Ostrowie Lednickim
Szlak Św. Jakuba na Ostrowie Lednickim
ANTROPOPRESJA A DZIEDZICTWO ARCHEOLOGICZNE
ANTROPOPRESJA A DZIEDZICTWO ARCHEOLOGICZNE
Urzad
Min Kult
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Copyright © Lednica 2019

Polityka prywatności