wtorek 15 czerwiec 2021

19/06 Noc Kupały

Na czerwonym tle czarna postać kobiety, trzymającej w rękach wianek. Fragment widocznej sukienki wygląda jak roztańczone płomienie.

Płonące wianki trafią na lednickie wody!

Noc Kupały na Lednicy trwa niezmiennie od początku istnienia naszego Muzeum! Wydarzenie nawiązuje do pradawnego, słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca. Święto wody i ognia, dnia i nocy, kobiety i mężczyzny, urodzaju oraz płodności. Wtedy to zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii. 

Wydarzenie Nocy Kupały powszechne było na obszarach zamieszkiwanych głównie przez ludy słowiańskie. Na Litwie znana jest pieśń, która opowiada, jak to pierwszej wiosny po stworzeniu świata Księżyc wziął ślub ze Słońcem. Kiedy jednak Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało i wzniosło się ponad horyzont, Księżyc je opuścił i zdradził z Jutrzenką. Od tamtej pory oba ciała niebieskie są wrogami, nieustannie ze sobą walczą i rywalizują – najbardziej podczas przesilenia letniego, kiedy noc jest najkrótsza, a dzień najdłuższy. 

Przybądź ze znajomymi i przeżyj nietypową noc!

Zapraszamy każdego, kto chciałby zobaczyć, jak wyglądała obrzędowość i wiara naszych przodków. Liczymy na Waszą obecność! Zapewniamy, że atrakcji nie zabraknie!!!


 

PROGRAM
 
Panel I
Plenerowa Biblioteka z zabawami i mądrościami dla dzieci18:00 – 19.00 Gra planszowa w wersji max „W średniowiecznym grodzie”
18:00 – 19.00 Zabawy ruchowe z chustą
18:00 – 19:00 Warsztaty: Zostań ilustratorem/ilustratorką książki
19:00 – 21:00 Ciekawostki z zielnika staropolskiego
 
Warsztatowe działania twórcze18:00 – 20:00 Warsztaty „Magiczny wianek” – zajęcia dla wszystkich przybyłych, chcących wykonać swój wianek aby przed północą według słowiańskiej wróżby rzucić go w toń jeziora. 
20:00 – Konkurs na najbardziej oryginalny wianek (scena)
18:30 – 20:30 Piastowska ziemia – biologiczne ciekawostki, zobacz z bliska legendarny „kwiat” paproci
18:30 – 20:30 kupaLOVE kartki – wykonaj samodzielnie kartkę z wyznaniem pełnym miłości
18:00 – 20:00 Ruch to zdrowie – zapraszamy na tor przeszkód
Historyczna „gadka-szmatka”18:30 – 19:30 Piastowska ziemia kryje w sobie skarby przeszłości – pogawędka o zabytkach odkrytych w czasie wykopalisk. 
19:00 – 19:45:00 Ciekawostki z toni wodnej – pogawędka z archeologiem podwodnym o skarbach znalezionych w Jeziorze Lednica
Inności – różności18:30 – 20:00 „Zmysłowe kalambury” - Każdy lubi zgadywanki, jednak w tak wyjątkowej i romantycznej przestrzeni dorośli będą mogli bawić się w kalambury, których hasła (mamy nadzieję) rozgrzeją ich zmysły.
 
19:00 – 20:30 „Miłosne wróżby”- któż nie chciałby poznać swej przyszłości? W czasie tej wyjątkowej najkrótszej nocy chętni niebojący się tego, co może dać im nadchodzący czas, będą mogli uzyskać kilka wskazówek odnoszących się do ich przyszłego życia, nie tylko tego miłosnego. 
18:00 – 21:30 – mini kiermasz
 
Panel II
20:30 – Panel koncertowo-widowiskowy
20:30 – 22:00 – Koncert zespołu „Percival” 
22:00 – 23:00 – Widowisko obrzędowe „Noc Kupały” w wykonaniu zespołu Pieśni Tańca „Łany” - nocne widowisko przybliżające obrzędowy charakter święta, obfitujące w specyficzną muzykę, ognie i charakterystyczne tańce.
 
Gwiazda wieczoru:
Zespół Percival
Kobieta i mężczyzna ubrani w stroje historyczne, członkowie Zespołu Percival.
fot. M. Somerlik
Ten projekt powstał w wyniku fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian. Percival znany jest jako współtwórca muzyki do gry “Wiedźmin 3: Dziki Gon”, muzyki, która zdobyła światowy rozgłos, wiele nagród i wyróżnień. Zespół ponadto współtworzył muzykę do “Równonocy” – projektu, który połączył słowiańskie dźwięki z hip hopem i który zdobył Diamentową Płytę. Percival ma na swoim koncie pięć albumów studyjnych, w tym cykl “Slava” zawierający pieśni wszystkich grup Słowian, a oprócz tego kilka dodatkowych wydawnictw, jak choćby muzykę do audiobooków (“Vikingaasaga” oraz “Borek i bogowie Słowian”). Zespół odwiedził ze swoimi koncertami całą Europę i nie tylko, pojawiał się w miejscach tak odległych i egzotycznych jak Wyspa Man czy Kanada. Ich muzyka pojawiła się w wielu produkcjach dokumentalnych związanych z historią i z czasami dawnych Słowian i Wikingów. Jako propagatorzy i miłośnicy Słowiaństwa znani są i rozpoznawalni niemal na całym świecie.
 

This project was founded as a result of fascination with history and culture of ancient Slavs. Percival is known as the co-author of the “Witcher 3: Wild Hunt” game soundtrack – awarded, world-wide famous music. The band is also the co-composer of “Równonoc” album, which was the mix of Slavic sounds with hip-hop and which became a Diamond Record. Percival released five official albums, including “Slava” albums triptych, but their music can be found on various records, like audiobooks: “Vikingaasaga” and “Borek and the god of Slavs”. The band gave shows all accross the Europe, but not only – they also visited such distant places like Canada. Percival’s music can be heard in many documentaries related to history and old times of Slavs and Vikings. The band is known worldwide as promotours and lovers of Slavic culture and history.
 

Plakat zapowiadający wydarzenie, na czerwonym tle czarna postać kobiety trzymająca wianek.

 

Podczas imprezy będzie nagrany materiał filmowy i fotograficzny, który może być publikowany w celach promocyjnych.

Archiwum