poniedziałek 17 październik 2016

Ambasadorowie odwiedzili Ostrów Lednicki

W Wielkopolsce odbyła się studyjna wizyta szefów misji dyplomatycznych. Na zaproszenie wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, reprezentanci 33 krajów przez 3 dni odwiedzili najważniejsze miejsca związane z rozwojem kulturalnym oraz gospodarczym regionu.

 

      Ambasadorowie rozpoczęli wizytę od spotkania z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem i marszałkiem województwa Markiem Woźniakiem, którzy przedstawili dyplomatom najważniejsze aspekty funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej. Goście zwiedzili w Poznaniu Stary Rynek, Ostrów Tumski oraz uczestniczyli w pokazie wypieku rogali marcińskich.

     W kolejnym dniu wizyty ambasadorowie zwiedzali firmę Solaris Bus & Coach w Bolechowie, a następnie odwiedzili Leszno. Tam czekał na nich pokaz żużlowy i lotniczy. Ostatnią atrakcją w sobotę był kameralny koncert w klasztorze filipinów na Świętej Górze.

W niedzielę ambasadorzy odwiedzili  Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

      Po przywitaniu z przedstawicielami Muzeum zostali zaproszeni do oprowadzania po wystawie stałej ,,Ostrów Lednicki pod niebem średniowiecza", gdzie młodzież ze szkół w Łubowie prezentowała repliki najcenniejszych zabytków. Dostojni goście zostali zapoznani też z najnowszymi wystawami czasowymi upamiętniającymi 1050 lecie Chrztu Polski.

 

 

W momencie wejścia ambasadorów na gród Mieszka I, zgodnie ze Statutem Bractwa Dzwonników Ostrowa Lednickiego, zabrzmiał dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

 

 

 

      Dzwon ten stanowi symbol dynastii piastowskiej i jej wielowiekowego dziedzictwa kulturowego. Odzywa się tylko kilka dni w roku w czasie „szczególnych uroczystości państwowych, kościelnych i rocznicowych upamiętniających Historię Polski i nasze dziedzictwo kulturowe (…) oraz „w czasie (…) wizyt najwyższych dostojników państwowych i kościelnych na grodzie Mieszka (…)”. Został on poświęcony 14 kwietnia 2016 roku przez abp. Wojciech Polaka, Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski podczas państwowo-kościelnych uroczystości upamiętniających 1050 rocznicę chrztu naszego pierwszego historycznego władcy.

      Na Ostrowie Lednickim, w ruinach palatium, czekała na naszych gości niespodzianka. Został przygotowany ciekawy spektakl ze sceną fabularną uczty książęcej, prezentacje walk historycznych  oraz rekonstrukcje prac dawnych rzemieślników na podgrodziu.

 

 

 

Na koniec wizyty dyplomaci zwiedzili wystawę czasową ,,Goście lednickiego stołu”, na której eksponowany jest m.in. „historyczny dębowy stół”, będący od 1926 roku świadkiem wizyt wielu dostojnych gości odwiedzających Ostrów Lednicki.

 

 

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa.

 

 

      Organizowanie wizyt ambasadorów w różnych regionach zostało zapoczątkowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w 2000 roku. Poprzednia wizyta w dyplomatów w Wielkopolsce przygotowana została w 2005 roku.

Archiwum