środa 22 marzec 2017

Będziemy i w tym roku!

Muzeum jak co roku będzie uczestniczyło w Targach edukacyjnych w Poznaniu. Wstęp wolny. Szukajcie nas w Pawilonie 7A!

 

 

Informacja – Eko Forum 2017

W trakcie tegorocznych Targów Edukacyjnych, odbywających się w terminie 24-26 marca 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie nr 7A po raz ósmy zostanie zorganizowane stoisko pod nazwą Eko Forum. Stoisko będzie skupiało instytucje państwowe i samorządowe oraz organizacje pozarządowe i inne podmioty z terenu Wielkopolski, których statutowymi zadaniami są: ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego, promocja zrównoważonego rozwoju oraz aktywna pozaszkolna edukacja przyrodnicza. Podmioty te podejmują działania zmierzające do uzupełnienia wiedzy zdobytej w szkołach przy wykorzystaniu aktywnych metod edukacji ekologicznej.

Celem przedsięwzięcia jest prezentacja podmiotów zajmujących się edukacją ekologiczną oraz przedstawienie ich bogatej oferty dydaktycznej. W zamierzeniu organizatorów Eko Forum ma być przedsięwzięciem symbolicznie rozpoczynającym kolejny rok w dziedzinie edukacji ekologicznej w Wielkopolsce. Wśród gości Targów Edukacyjnych największą część stanowi młodzież szkolna, rodzice i nauczyciele, dlatego też organizacja Eko Forum daje szanse dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Celem grupy tworzącej Eko Forum jest realizacja zadań z dziedziny edukacji ekologicznej jak najlepszymi metodami poprzez przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób, uwzględniając bliski kontakt z naturą, która oddziałuje na wszystkie zmysły człowieka.

 

W tegorocznej edycji Eko Forum swój udział zadeklarowało 24 podmiotów:

  1. Astronomiczne Koło Naukowe (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  2. Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach,
  3. Ekologiczne Stowarzyszenie Środowisk Twórczych EKOART,
  4. Fundacja Biblioteka Ekologiczna – Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Poznaniu,
  5. Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach, Świetlica edukacyjna PRONATURA,
  6. Koło Naukowe Ochrony Środowiska (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu),
  7. Koło Leśników (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu),
  8. Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgu w Poznaniu,
  9. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy,
  10. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie,
  11. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  12. Ogród Zoologiczny w Poznaniu,
  13. Palmiarnia Poznańska,
  14. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu,
  15. Sekcja Kształtowania i Ochrony Środowiska Studenckiego Koła Naukowego Geografów (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  16. Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju,
  17. Stowarzyszenie Promocji Dziedzictwa "Kasztelania Ostrowska",
  18. Polska Akademia Nauk Zakład Doświadczalny w Kórniku "Szkółki Kórnickie",
  19. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
  20. Wielkopolski Park Narodowy,
  21. Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy,
  22. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o.,
  23. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego,
  24. Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”.

 

Koordynatorem organizacji przedsięwzięcia jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – samorządowa jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W trakcie Eko Forum poszczególni wystawcy przedstawią przykłady swojej działalności, w tym własną ofertę edukacyjną. Będzie można otrzymać kompleksową informację w postaci konsultacji, publikacji popularnonaukowych oraz innych materiałów informacyjnych i promocyjnych. Nie zabraknie filmów i prezentacji, pokazujących m.in. przyrodę doliny Bogdanki i Kamionki. Na stoisko zapraszać będą wesołe, ekologiczne maskotki – Felek Flaszka i Brat Pet.

Tegoroczne Targi Edukacyjne odbywają się w pierwszych dniach wiosny, więc w programie znajdzie się wiele wiosennych akcentów. W obrębie stoiska pojawią się rodzime drzewa i krzewy. W trakcie przyrodniczych gier i zabaw będzie można poszukać odpowiedzi na pytanie, co wyłania się spod śniegu i czyj śpiew zwiastuje nadejście wiosny. Zaprosimy do poznania niewielkich bezkręgowców, które będzie można obserwować w akwarium i wyszukiwać w ściółce leśnej, a potem obejrzeć pod mikroskopem. Oprócz gatunków krajowych pojawi się szansa na bliskie spotkanie z egzotycznymi roślinami i zwierzętami. Kontakt z pająkami czy wężami wzbudza ogromne emocje, ale jest również szansą, żeby dowiedzieć się więcej o tych budzących obawę zwierzętach i przełamać strach przed nimi. Mrożące krew w żyłach opowieści o życiu owadów z pewnością zostaną na długo w pamięci, a młodych odkrywców zainteresuje, czy wszystkie żółwie mają twarde pancerze, ile waży poroże wapiti i jak duże jest jajo strusia.

Wystawcy Eko Forum w trakcie targów będą zachęcać, aby zdobytą wiedzę wykorzystać w terenie, na przykład na trasach ścieżek dydaktycznych na terenach leśnych, w parkach krajobrazowych czy w rejonie piastowskich grodów na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i w Grzybowie. Dogodnym celem wiosennych wędrówek są też z pewnością Ośrodki Edukacji Przyrodniczej w Chalinie i w Lądzie. Dla kandydatów na leśnych tropicieli przygotowano warsztaty z rozpoznawania tropów zwierząt oraz najważniejszych gatunków polskich drzew. Przy okazji postaramy się sprawdzić wiedzę gości Eko Forum na temat bezpiecznego poruszania się w lesie. W nawiązaniu do zbliżających się świąt Wielkiej Nocy na stoisku będzie można pomalować wydmuszki, przygotować palmę wielkanocną, namalować zająca i wypleść z wikliny wielkanocny koszyczek.

            Wśród wielu różnych tematów obecnych na Eko Forum pojawi się również wątek żywności. Będzie można poszerzyć swą wiedzę na temat mniej lub bardziej znanych roślin użytkowych, dowiadując się na przykład, jak wygląda tak zwany smoczy owoc i jak pozyskuje się kakao z owoców kakaowca. Przygotowano również wskazówki dotyczące rozpoznawania żywności ekologicznej po opakowaniu. Z pewnością z uznaniem gości targów spotka się możliwość degustacji produktów regionalnych, po wcześniejszym prześledzeniu procesu ich powstawania.

Ważnym zagadnieniem, którego nie zabraknie na stoisku, będzie tematyka gospodarki odpadami. Pojawi się makieta biokompostowni, będzie można się nauczyć segregacji odpadów. Dzieci staną przed szansą, aby stać się „pionkami” w ogromnej edukacyjnej grze planszowej. Możliwość wesołej rywalizacji lub sprawdzenia wiedzy przyrodniczej pojawi się też na wszystkich pozostałych stoiskach, w bardzo różnorodnych formach – od gier planszowych, przez układanie puzzli, aż po ekologiczne koło fortuny. Gości Targów Edukacyjnych szczególnie zachęcamy do udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami pt. „Zielone pieczątki”, zorganizowanym wspólnie przez wszystkich wystawców Eko Forum.

            Znakiem rozpoznawczym Eko Forum są warsztaty. W trakcie tegorocznej edycji będzie można wziąć udział w warsztatach ornitologicznych, połączonych ze zbijaniem budek lęgowych dla ptaków. Miłośnicy rysunku będą mogli doskonalić swoje umiejętności w zakresie portretu oraz przedstawiania na papierze drzew i zwierząt leśnych. Adeptom form przestrzennych proponujemy rzeźbienie jaszczurki zwinki. Ciekawie zapowiada się pokaz budowy szyszkowego barometru. Z pewnością wielu odbiorców znajdą warsztaty wikliniarskie (tworzenie wiklinowych wozów drabiniastych) i pszczelarskie (samodzielne wykonywanie świec z węzy). Na gości Eko Forum czekają też warsztaty o intrygujących tytułach – EKOmoda (projektowanie i wykonywanie odzieży wiosennej), Mandala (wykonywanie płaskorzeźby w kształcie koła), EKOkosmos (łączenie materiałów naturalnych i przetwarzalnych), Obieg w przyrodzie (wykonywanie form plastycznych w szamocie) i Mikrokosmos (modelowanie ryb i ptaków na bazie formy kuli). Będzie można własnoręcznie przygotować notatnik i obrazek z nasion, pomalować ekologiczną torbę i gipsową figurkę, a nawet zostać… tkaczem. Warsztatom towarzyszyć będą wystawy prac plastycznych i występy muzyczne.

            Bliżej gwiazd – to hasło przewodnie stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w ramach Eko Forum. Tematyka astronomiczna pojawia się w związku ze zbliżającym się otwarciem nowego obserwatorium astronomicznego, które stanowić będzie znaczące wzbogacenie oferty Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Obserwatorium położone jest na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i jednocześnie w granicach niedawno powołanej Ostoi Ciemnego Nieba Izdebno-Chalin. Na stoisku będzie można obejrzeć filmy astronomiczne i zobaczyć, jakie gwiazdozbiory można obserwować na wielkopolskim niebie. Przygotowano również quiz z wiedzy astronomicznej oraz warsztaty, podczas których będzie można przygotować modele planet i przedstawić na kartce papieru wybrane elementy kosmosu. Wprawdzie prowadzenie obserwacji nieba w środku pawilonu targowego nie będzie możliwe, ale w zamian proponujemy symulację takiej obserwacji z wykorzystaniem lornetek astronomicznych.

Zapraszam serdecznie do odwiedzania Eko Forum (w dniach 24-26 marca 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w pawilonie nr 7A, w godzinach 10:00-18:00, w niedzielę do 16:00, wstęp wolny). Jestem przekonany, że wizyta na naszym stoisku dostarczy Państwu wiele radości i pozwoli wzbogacić swoją wiedzę.

 

 

 

Janusz Łakomiec

Dyrektor

Zespołu Parków Krajobrazowych

Województwa Wielkopolskiego

 

 

Eko Forum odbywa się dzięki wsparciu finansowemu
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

       

 

 

Archiwum