piątek 13 czerwiec 2014

Cyfrowa dokumentacja grodu

***

W ramach współpracy między Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Stowarzyszeniem Rozwoju Digitalizacji Dóbr Kultury w kwietniu i maju 2014 roku została wykonana cyfrowa dokumentacja grodu na Ostrowie Lednickim. Dokumentację przygotowano na zasadzie laserowej digitalizacji trójwymiarowej z zastosowaniem najnowszej technologicznie aparatury pomiarowej (skaner Faro Fokus 3D). Skanowanie 3D zrealizowano w ciągu 4 dni, przez 12 godzin dziennie. W sumie pozyskano skany ze 163 punktów pomiarowych. Skanowanie wykonała firma SCANNING 3D specjalizująca się w digitalizacji dóbr kultury.

Skanowaniu poddano m.in. relikty kamiennej architektury: palatium z kaplicą i kościół grodowy. Przygotowano również warstwice terenu grodu, 40 ortofotografii murów skalowanych na siatce (pałacu i kościoła), 5 ortofotografii rzutów terenu skalowanych na siatce oraz 10 widoków w perspektywie. Ponadto na podstawie kolorowej chmury punktów przygotowano film 3D, w którym zaprezentowano wstępnie efekty skanowania:

 

https://www.youtube.com/watch?v=1sJnSoSb_SE

 

Wykonana dokumentacja cyfrowa wykorzystana będzie w działalności naukowo-badawczej i konserwatorskiej oraz  przydatna w akcjach popularyzatorsko-edukacyjnych.

Archiwum