poniedziałek 17 czerwiec 2013

Dzień Patrona na Grzybowskim grodzie.

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Dzień Patrona na grzybowskim grodzie

 

W sobotę, 15 czerwca, na grzybowskim grodzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Nauczyciele ze szkoły w Grzybowie oraz rodzice z Grzybowa na majdanie grodu zorganizowali Dzień Patrona. To spotkanie połączono także z Dniem Matki, Dniem Taty, oraz z Dniem Dziecka. Patronem Społecznej Szkoły Podstawowej w Grzybowie jest Olgierd Brzeski. Zmarły w 2000 roku chemik i archeolog jest kapitalnym przykładem człowieka, który mimo nieprzychylności losu nigdy nie zrezygnował ze swoich młodzieńczych marzeń. Jego powrót do marzeń z młodości oraz praca i działalność społeczna są doskonałym przykładem dla współczesnych nie tylko młodych ludzi. Jest też człowiekiem który łączy szkołę, jej uczniów i muzeum. To On zapoczątkował systematyczne badania archeologiczne grodu w Grzybowie.

            W tym roku Dzień Patrona to festyn szkolny na grodzie. Przygotowania trwały od kilku tygodni, bo przedsięwzięcie nie było tuzinkowe. Tym razem to nauczyciele postanowili przygotować całą uroczystość, to oni napisali, przećwiczyli i zaprezentowali własne, autorskie przedstawienie „A wojowie znów w Grzybowie!”. Scenariusz przygotowała pani Monika Kruk , ona też pilnowała wykonawców, oraz starała się zapanować nad niesfornym zespołem „aktorów”. Pracownicy Rezerwatu doradzali w kwestii scenografii, pomagali w przygotowaniu kostiumów.

            Widowisko, z elementami humoru i historii, zostało doskonale przyjęte, bawili się i „aktorzy” i widzowie! Byli wojowie, wilki, kruki, panny na grzybach! Ale wszystkich zaskoczyli rodzice, którzy również przygotowali własne przedstawienie – wcielili się w bohaterów tuwimowskich wierszy – w panią słowikową, skarżypytę czy samochwałę, no i rewelacyjnie zainscenizowana „rzepka”! Doskonałe stroje i kapitalny podkład muzyczny były powalające.

Również młodzież zaprezentowała część artystyczną – były to występy tancerzy i wokalistów, deklamowano wiersze, zaprezentowali się też instrumentalności – a wszyscy to laureaci tegorocznych Talentów. Wystąpili zarówno najmłodsi – przedszkolaki, jak i dzieci ze szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.

            Oprócz części artystycznej i oficjalnej były też zabawy, konkursy z nagrodami oraz poczęstunki. Udział w pikniku to doskonała okazja aby w atmosferze luźnej zabawy stworzyć okazję do zaprzyjaźnienia się  z grodem, z muzeum. Wszyscy obecni mogli poznać historię grodziska, działalność Olgierda Brzeskiego – w holu pawilonu muzealnego znajduje się portret Patrona (obraz namalowany przez Elizę Andrzejewską, której wystawa prezentowana jest aktualnie w galerii muzeum). Tu też została przygotowana ekspozycja poświęcona bohaterowi tego dnia – zaprezentowano pamiątki z Nim związane, listy, zdjęcia, które znajdują się w zbiorach grzybowskiej szkoły. Pracownicy Rezerwatu przygotowali też zajęcia edukacyjne i prezentacje wzbogacając wydarzenie o elementy historii i działalność Rezerwatu. W sumie gród w tym dniu odwiedziło około 600 osób.

            Na gród w Grzybowie od rana przybywali uczniowie i dorośli – o godzinie 12.oo wystartował „II rowerowy rajd grzybowski”, który jak poprzednio przygotowała Rada Sołecka. Wyruszający na trasę usłyszeli opowieść o roli grzybowskiego grodu w państwie Piastów. Na mecie na uczestników czekał ciepły poczęstunek. W rajdzie wzięło udział około 70 rowerzystów.

            Zorganizowany na grodzie po raz trzeci Dzień Patrona to doskonała zabawa, ale przede wszystkim okazja do poznanie grodu, historii, przybliżenie postaci Patrona. Takie łączenie zabawy i nauki jest doskonałym sposobem edukacji historii a też promocji muzeum. To był wyjątkowo radosny Dzień Patrona! Goście na grodzie spędzili sporo czasu, a zabawy trwały do wieczora.

Jacek Wrzesiński

Archiwum