piątek 29 sierpień 2014

Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie

7 września w Grzybowie odbyły się już piąte grzybowskie EDD!

Podczas pikniku edukacyjnego poznawaliśmy historię państwa Piastów, historię Grzybowa i uczestniczyliśmy w codziennym życiu mieszkańców grodu w X- XII wieku. Podczas gier i zabaw terenowych, uczestnicy po przez zabytki archeologiczne poznawali historię piastowskiego grodu i życie codzienne we wczesnym średniowieczu. Gry- questy pozwoliły ożywić nieznane przedmioty, zabawki dzieciństwa i poznać zapomniane tradycje. W zagrodzie edukacyjnej zamieszkali odtwórcy historyczni prezentując pokazy zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły, oraz pokazy życia rodzinnego i obozowego. Przestrzeń grodu stała się wielką salą edukacyjną gdzie trwała wyjątkowa lekcja historii. Można było z przewodnikiem zwiedzić wystawę archeologiczną: ,,Gród Grzybowo- między plemieniem a państwem".

 

***

 

Temat tegoroczny Dziedzictwo- źródło tożsamości, miał charakter niezwykle uniwersalny, dzięki czemu mógł być interpretowany i powiązany z wieloma aspektami, które czerpiemy z naszej wspólnej przeszłości, poczucia przynależności i związku z historią, językiem, tradycją, czy rodziną.

Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993. Wszelkie działania w kraju koordynowane są przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W 2014 roku odbyła się już XXII edycja tego wydarzenia. (źródło: EDD )

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ

 

fot. Ewa Konarzewska- Michalak

Archiwum