czwartek 18 kwiecień 2019

Relacja z uroczystego otwarcia Roku Jubileuszowego

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości otwarcia Roku Jubileuszowego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Pomnika Historii i Kultury Narodu.

Inauguracja odbyła się 16 kwietnia w kościele pw. św. Mikołaja w Sławnie w gminie Kiszkowo, gdzie odprawiono wotywną Mszę św., którą celebrował Ksiądz Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Senior wraz z proboszczami Sławna i Dziekanowic. Mszę odprawiono w intencji Albina hrabiego Węsierskiego, kawalera orderu Virtuti Militari za udział w powstaniu listopadowym, „starożytnika”, wielkiego mecenasa nauki i patrioty, który w 1856 roku wykupił z rąk administracji pruskiej Ostrów Lednicki i tym samym uchronił go od postępującej wówczas jego dewastacji. Upamiętniono również Jego małżonkę Ludwikę z Kwileckich, zmarłych opiekunów Ostrowa i pracowników muzeum. Podczas wtorkowych uroczystości wyraziliśmy podziękowanie wszystkim, którzy przez 163 lata opiekowali się Ostrowem Lednickim, i tym, dla których ta przestrzeń historyczna była ważna i wyjątkowa.

 

W swojej homilii ks. abp Józef Kowalczyk nawiązał do dziejów Muzeum i do postaci hr. Albina Węsierskiego. Wspomniał o byłych dyrektorach placówki. Pierwszym opiekunem był Jerzy Łomnicki, następnie stanowisko to objął Andrzej Kaszubkiewicz, który rozbudował instytucję. Podziękowania popłynęły również w kierunku obecnie prowadzącego Muzeum profesora Andrzeja Marka Wyrwy, za rządów którego dodano do użytku zmodernizowane przestrzenie muzealne na Ostrowie Lednickim, w Gieczu i Grzybowie, inicjatora wielu poczynań muzealnych i wydawniczych promujących dziedzictwo pierwszych Piastów.

 

Po zakończeniu eucharystii uczestników zaproszono do kaplicy bocznej, w której podziemiach spoczywa Albin hr. Węsierski i jego żona Ludwika z Kwileckich Węsierska. Tam dr Jakub Linetty przybliżył postać hrabiego, przedstawiając ważne fakty z życia, opowiadając o młodości, powrocie po migracji po powstaniu listopadowym do Wielkopolski i zaangażowaniu w odbudowanie kościoła pw. św. Mikołaja w Sławnie. Nie sposób było nie wspomnieć o działaniach, dzięki którym Węsierski zapisał się w historii nauki i kultury polskiej, kiedy to wykupił Ostrów Lednicki z rąk pruskich, rozpoczynając porządkowanie ruin i ich skrupulatne badanie oraz popularyzowanie zabytku na konferencjach i naukowych spotkaniach międzynarodowych.

Po prawej stronie ołtarza kaplicy umieszczono brązową tablicę ufundowaną przez dyrekcję i pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w hołdzie Albinowi i Ludwice Węsierskim. Została ona odsłonięta przez księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka, który pobłogosławił tablicę, praprawnuczki hrabiostwa Węsierskich Halinę Pągowską i Elżbietę Pągowską, oraz prof. Andrzeja M. Wyrwę i Tadeusza Bąkowskiego, wójta gminy Kiszkowo. Następnie na płycie nagrobnej Hrabiego i Jego Żony złożono kwiaty i zapalono znicze, po czym praprawnuczka Hrabiego Halina Pągowska w ciepłych słowach podziękowała za godne uczczenie pamięci jej przodka. Końcową mowę wygłosił wójt Tadeusz Bąkowski.

Podczas uroczystości wystawiona została gotycko-renesansowa monstrancja z 1514 roku, która została ufundowana dla parafii w Sławnie w roku 1865 przez Albina Węsierskiego i jego małżonkę Ludwikę.

Po uroczystościach wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek.

Dziękujemy Wszystkim Dostojnym Gościom, którzy przyjęli zaproszenie na inaugurację Jubileuszowych Obchodów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i przybyli do Sławna! Dziękujemy!!!

 

***

 

Zapraszamy też na kolejne wydarzenia upamiętniające 50. rocznicę powołania Muzeum, które zostały przez nas przygotowane we wszystkich Oddziałach Muzeum. Będą one trwały aż do końca bieżącego sezonu turystycznego. O wszystkich będziemy Państwa informowali!

 

O historii Muzeum słów kilka

 

Laudacja 

 

fot. M. Jóźwikowska

Archiwum