piątek 18 marzec 2011

Fotoreportaż z "Topienia Marzanny" w Wielkopolskim Parku Etnograficznym

"Śmiercicha ze wsi - Nowe latko do wsi"

Dnia 18 marca na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, odbyła się pierwsza w tym roku impreza plenerowa: "Topienie Marzanny", w której wzięło udział 250 uczestników. Inaugurując początek sezonu turystycznego Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy serdecznie przywitał zgromadzonych gości.

O godz.11.00 rozpoczął się korowód marzannowy prowadzony przez  Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty". Po rytualnym wyprowadzeniu kukieł za wieś i porzuceniu ich,  Zespół z Pobiedzisk ubrał drzewko życia zwane maikiem i powędrował przez wieś. Obrzędom towarzyszyła muzyka i śpiewy tworząc atmosferę dawnego wiejskiego  życia.

Na koniec imprezy czekał na wszystkich uczestników ciepły posiłek i rozstrzygnięcie konkursu na najoryginalniejszą Marzannę. Ocenie poddano 13 kukieł. Głównym celem konkursu było przybliżenie dzieciom słowiańskiej tradycji, pobudzenie wyobraźni  oraz zaprezentowanie talentów artystycznych. Braliśmy pod uwagę pomysłowość, sposób wykonania, związek z kulturą słowiańską oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyłonienie zwycięzcy było naprawdę trudnym zadaniem.

Pierwsze miejsce zajął Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z Kłecka

Drugie miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Nr 2 z Gniezna

Trzecie miejsce zajęło Przedszkole Nr 14 z Gniezna

GRATULUJEMY!!!

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w imprezie i do zobaczenia!

 

Fot. J. Wieczorek, A.Ziółkowski

Archiwum