piątek 11 luty 2011

Funeralia Lednickie

W dniach 11-12 maja na terenie Muzeum Piastów na Lednicy odbyły się 14 Funeralia Lednickie.

Funeralia Lednickie 14, Lednica 11-12 maja 2011 r.

     We współczesnej kulturze naszego kręgu cywilizacyjnego obcy postrzegany jest jako osoba ambiwalentna. Jednak nieco wnikliwsze spojrzenie ujawnia wiele emocji z jakimi wiąże się „spotkanie z obcym”. Mimo pozytywnego nastawienia i ciekawości związanych z obcowaniem z obcym nasze obawy biorą górę i bądź ostrożność bądź wrogość są częstym akcentem jaki ujawnia się w naszym postępowaniu i sposobie myślenia wobec obcych.

   W naszej tradycji powszechne jest powiedzenie „gość w dom bóg w dom”, jednak jak znamy z rozmaitego doświadczenia traktowanie owych gości i nasze odnoszenie się do nich bywa i bywało rozmaite.

   A jak stosunek, wzajemne relacje mogły wyglądać w przeszłości? Jak postrzegano obcego kulturowo, etnicznie? Jak postrzegano wyznających inną wiarę, kultywujących odmienne zwyczaje? Jak postrzegano obcych osadników, sąsiadów przynoszących z sobą odmienne wartości kulturowe? Jak traktowano chorych, ułomnych, biednych, …? Czy „swoi” z którymi żyjemy nie stają się „obcymi” po śmierci?

Symbolem tegorocznych Funeraliów stał się Kain i Abel – bracia, którzy stają się symbolem obcości.

Czy z powyżej zadanymi problemami spotykamy się na cmentarzyskach? Czy cmentarzyska są miejscem gdzie spotykają się „swoi” i „obcy”? Co może być wyznacznikiem „swojskości” i „obcości” – miejsce pochowania, sposób potraktowania zmarłego, przedmioty jemu towarzyszące? A może odmienny wygląd – odtwarzany w wyniku analiz antropologicznych, czy dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych (m.in. odtwarzanie diety, DNA itp.)

  

Wojciech Dzieduszycki, Jacek Wrzesiński

 
  * * *           * * *          * * *         * * *           * * *           * * *         * * *         * * *
 
 

Organizatorzy:

* Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich o. Poznań

* Polskie Towarzystwo Antropologiczne

* Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 

Fot. M.Jóźwikowska, A.Ziółkowski

Archiwum