wtorek 21 październik 2014

Giecz z premierą książki!

Dnia 24 października o godz. 12.00 w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbyła się uroczysta promocja książki A.M.Wyrwy:,, Gdecz.- Giecz. Scire est reminisci".

    Książka zawiera pisane i materialne ślady pamięci odnoszące się do miejsca, które w pamięci historycznej od wczesnego średniowiecza było określane nazwą Gdecz/Giecz. Giecz (gm. Dominowo, pow. średzki, woj. wielkopolskie) jest dziś niewielką wsią położoną w centralnej części Wielkopolski, nad rzeką Maskawą.

    Choć czas przez wieki zmieniał jej dawny obraz, Gieczanie codziennie mają możność spoglądania w przeszłość, patrząc na stare Grodziszczko czy wzniesiony z kamienia kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Specyficznym łącznikiem pokoleń jest znajdujący się w niewielkiej dzwonnicy przy kościele na Grodziszczku dzwon, będący następcą tego, którego rozbite szczątki tu znaleziono.

    W niniejszej książce ukazana jest przeszłość przez pryzmat wybranych zachowanych zapisów historycznych, śladów zgromadzonych w archiwum ziemi i badań pokoleń uczonych, szczególnie tych dziewiętnastowiecznych, którzy na nowo pobudzili wielu do refleksji nad giecką przeszłością. Przez chronologiczny układ tej prezentacji każdy czytelnik z łatwością będzie mógł śledzić następujące po sobie dynamiczne zmiany poglądów i stałe poszerzanie wiedzy odnośnie do gieckiej rezydencji pierwszych Piastów od XIX wieku aż do dziś.

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie. Zachęcamy czytelników do zapoznania się z lekturą.

 

 

Archiwum