piątek 29 sierpień 2014

IV Grzybowskie Spotkanie z Archeologią

***

SPOTKANIE  4, pod hasłem: CZY KOLOS NA GLINIANYCH NOGACH?

 

 

6 września, godz. 11:00 – 17:00

WSTĘP WOLNY

 

Tematem przewodnim będzie glina – wyroby z gliny, przedmioty historyczne, repliki zabytków, a też współczesne wyroby, nauka, prezentacja i sprzedaż. W zagrodzie edukacyjnej grodu staną wczesnośredniowieczne warsztaty, gdzie odtwórcy historyczni przedstawią pracę rzemieślników. Edukacja historyczna i pokazy, zostaną połączone z prezentacją wyrobów współczesnych i możliwością ich zakupu. Dla widzów i dzieci odbędą się pokazy technik lepienia naczyń i zabawek. Staną stanowiska wczesnośredniowiecznych garncarzy, ale będzie też można samemu spróbować pracy na kole garncarskim. Zostanie zaprezentowany wypał wykonanych naczyń, w zrekonstruowanym piecu garncarskim, w ognisku. Współcześni rzemieślnicy, wyrobami z gliny (garnki, miski, donice, kubki, drobne dekoracje, dzwoneczki, figurki itp.) ale i z innych surowców, będą handlować opowiadając o swojej pracy. W zagrodzie edukacyjnej zamieszkają odtwórcy historyczni, podobnie jak dawni mieszkańcy grodu pozwolą na spotkanie historii i współczesności na grodzie w Grzybowie. Pokazy życia rodzinnego, obozowego, prezentacja zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły stworzą doskonałą okazję dla wspólnych prezentacji archeologii doświadczalnej i współczesnych rzemieślników. Obok nowych warsztatów staną znane z poprzednich edycji stanowiska historycznego kowala, skórnika, szewca i tkaczki. Będzie warsztat snycerski, warsztaty stolarza i cieśli. Warsztat farbiarski i wyplatania koszy z łyka i wikliny. Na grodzie prowadzone będą zabawy historyczne, ale i zajęcia rzeźbiarskie dla dzieci.

 

 

Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotują domowe wypieki. W sali edukacyjnej muzeum, o godz. 12:00 odbędzie się wykład popularno-naukowy dra Michała Brzostowicza z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu nt. Kilka ciekawych opowieści o „nudnych” skorupach. O godzinie 14:00 teatr „Małeke” z Poznania przedstawi dla maluchów sztukę Jak Piast został wodzem. Dla najmłodszych powstanie wykop archeologiczny, w którym skarbami do odkrycia będą liczne ułamki historycznych naczyń-skorup odnajdowanych podczas badań wykopaliskowych, co pozwoli przekazać dzieciom, Małym Archeologom i ich rodzicom wiedzę jak ważne są to zabytki, dla naszego dziedzictwa i naszej kultury. Staną stanowiska do zabaw i warsztatów gliniarskich, plastycznych a też zajęć z bibuły i papieru. Na wszystkich czeka wiele różnych atrakcji.

 

Zapraszamy!

 

 

Projekt sfinansowany jest przez Lokalną Grupę Działania „Z Nami Warto”, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w ramach Osi 3, „Małe Projekty”, realizowanego i finansowanego z dotacji „Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich”.

 

Zapraszamy rzemieślników z powiatu wrzesińskiego i sąsiednich do udziału w projekcie. Czekamy na zgłoszenia. Zapraszamy rodziców z dziećmi na zajęcia edukacyjne, oraz na zakupy.

 

Kontakt:

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie,

Grzybowo 10a

62-300 Września

tel. 61 880 00 76

kom. 507 513 798

e-mail: grzybowo@lednica.pl

Archiwum