wtorek 26 luty 2013

Łucznicy na Grzybowskim grodzie

W minioną sobotę 23 lutego rozgrywano zawody łucznicze według zasad federacji międzynarodowej w FIELD ARCHERY. Organizatorem zawodów byli członkowie łuczniczej Drużyny WELESA.


Gród w Grzybowie powstał 1000 lat temu. I mamy dowody na to że wówczas na grodzie stacjonowali łucznicy. Podczas badań grodu znajdowane są zarówno groty strzał, jak i fragmenty łuków czy kawałki strzał. Dzięki temu wiemy, że używano grotów zarówno żelaznych jak i kościanych. Jeden z grotów żelaznych posiada silne zadziory i należy do wyjątkowych znalezisk, ale także groty kościane są wyjątkowe – rzadko spotykane na terenie Polski piastowskiej, a do tego są specyficznie zdobione.
W minioną sobotę 23 lutego rozgrywano zawody łucznicze według zasad federacji międzynarodowej w FIELD ARCHERY. Organizatorem zawodów byli członkowie łuczniczej Drużyny WELESA.
Tegoroczne zawody, w takiej formule, odbywały się już po raz czwarty. Jednak nowożytni łucznicy goszczą na grodzie od 2007 roku. I co ciekawe częściej odbywały się zawody zimowe (noworoczne, walentynkowe) aniżeli letnie! W minionym roku odbyły się też I Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Tradycyjnym. Każdego roku przybywa uczestników. W sobotę, mimo że  było śnieżnie, a i wiał niemiły wiatr, w zawodach wzięło udział 72 zawodników. Najmłodszy uczestnik miał lat 8, a najstarszy – no, kilka razy więcej! Wszyscy startowali wg tych samych zasad (różniły się tylko dystanse strzeleckie), a wszyscy (w zależności od posiadanego łuku) sklasyfikowani zostali do odpowiednich kategorii: Łuk Bloczkowy, Łuk Olimpijski, Łuk Sportowy i Łuk Tradycyjny. Z tym że w sposób specjalny uhonorowane zostały panie oraz młodzież do 16 roku życia.
Zawody odbywały się na terenie grodu w Grzybowie, oraz na łące przed grodem. Trasa nie należała do łatwych, stanowiska były dość znacznie urozmaicone, zadbano o wyraźne różnice poziomów, a i zorganizowano strzelanie długodystansowe. Na trasie rozstawionych było 12 mat łuczniczych, na których umieszczono tarcze Field’a o wymiarach 80cm (trzy), 60 cm (trzy), 40 cm (trzy) i 20 cm (trzy), punktację liczono od 1 do 6, a całą trasę pokonywano dwukrotnie. Do każdej tarczy oddawano po 3 strzały. W sumie każdy z zawodników oddał 72 strzały.
Z przyjemnością możemy zakomunikować, iż zdobywcą Pierścienia Grodu Grzybowskiego został Adam Bisok (nie po raz pierwszy w Grzybowie!). Zwycięzca otrzymał srebrną replikę pierścienia znalezionego podczas badań archeologicznych w grodzie, a także wydawnictwa o historii Polski Piastowskiej i grodu. Specjalną nagrodą uhonorowany też został najmłodszy (ośmioletni) uczestnik zawodów – Tymoteusz Piliszko.
Trzeba przyznać że tegoroczne zawody przebiegały w dość trudnych warunkach pogodowych. Co prawda temperatura oscylowała około OoC, ale chwilami wiał dość zimny wiatr. Na dodatek od połowy zawodów zaczął padać śnieg, który momentami przeradzał się w śnieżycę. Jednak nikogo z zawodników takie warunki nie odstraszyły! Nikt nie zrezygnował! I wszyscy spędzili ponad sześć godzin na otwartej przestrzeni grodu zmagając się ze swoimi słabościami oraz pogodą.

Do zobaczenia wkrótce!

 

Jacek Wrzesiński

 

ZIMOWY FIELD GRZYBOWO 2013 – WYNIKI

KATEGORIE WEDŁUG ZGŁOSZEŃ I KART ZAWODNICZYCH:

 

KAT. ŁUK BLOCZKOWY:

1. PIOTR PIETRASZUN – 344 PKT. (w tym 19x6!)
ZIEMOWIT TOKARSKI – 344 PKT. (w tym 19x6!)
2. RAFAŁ ŁOSAK – 343 PKT. 
3. PIOTR KOCIOŁEK – 318 PKT.

KAT. ŁUK TRADYCYJNY – MĘŻCZYŹNI:

1. PIOTR GONET – 218 PKT.
2. ANDRZEJ SZKWARKOWSKI – 205 PKT.
3. RAFAŁ STEMPSKI – 194 PKT.

KAT. ŁUK TRADYCYJNY – KOBIETY:

1. ANNA GONET – 181 PKT.
2. ANNA URBANOWICZ – 126 PKT.
3. ANNA JARASZ – 100 PKT.

KAT. ŁUK SPORTOWY:

1. NORBERT KOPCZYŃSKI – 261 PKT.
2. ADAM BISOK – 250 PKT.
3. PRZEMYSŁAW WALKOWSKI – 244 PKT.

KAT. JUNIOR :

1. TOMASZ JASZCZYŃSKI – 165 PKT.
2. JAKUB RIEBANDT – 69 PKT.
3. PIOTR JAŚKOWIAK – 64 PKT.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archiwum