piątek 22 kwiecień 2016

Majówka w Grzybowie!

Fotorelacja

Gród w Grzybowie to przede wszystkim naturalna plenerowa ekspozycja wczesnośredniowiecznego grodu z zaaranżowaną zagrodą historyczną. Stwarza to doskonały pretekst do prowadzenia działań edukacyjnych siłami pracowników muzeum oraz we współpracy z odtwórcami. W zaaranżowanej przestrzeni grodu staje się możliwe prezentowanie zarówno zajęć domowych, jak i życia codziennego, a także inscenizowanie obrzędów i widowisk. Prezentacje, odtwórstwo w autentycznej historycznej przestrzeni staje się bardziej wiarygodne a historia jest znacznie lepiej odbierana. W dniach 1-3 maja w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „AUREA TEMPORA” odbył się piknik edukacyjny połączony z grami terenowymi.

 

1 majaŚcieżki Edukacji Ekologicznej Grodu w Grzybowie

Każdy przybywający na gród miał możliwość odkrycia, poznania i przejścia ścieżką przyrodniczą, nowo powstałą w roku 2015. Każdy też mógł brać udział w zajęciach i konkursach o przyrodzie dawnej i współczesnej. Na uczestników czekały materiały promocyjne, książki o przyrodzie Grodu w  Grzybowie, Grzybowski Kalendarz Przyrody i niespodzianki.

 

 

2 majaDzień Flagi

Gra terenowa „Barwy Rzeczpospolitej”

 

3 maja – Dzień Godła

Zabawy edukacyjne pod wspólnym hasłem – poznajemy nasze godło.

 Konkurs „Godło mnie inspiruje”

 

 

 

Przez wszystkie dni majówki realizowany był edukacyjny projekt GAMA – Grzybowskiej Akademii Małego Archeologa, gdzie dzieci poprzez zabawę poznawały pracę archeologa, zabytki i ich historię. Prowadzone były warsztaty, a dla najmłodszych przygotowany został wykop archeologiczny, w którym prowadziły poszukiwania zabytków i uczyły się dokumentacji wykopaliskowej. Odtwórcy historyczni ze Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „AUREA TEMPORA” przez trzy dni byli mieszkańcami zagrody historycznej gdzie każdy przybywający na gród miał możliwość nie tylko obejrzenia ludzi w tradycyjnych strojach, przy tradycyjnych zajęciach, ale mógł samemu spróbować pracy dawnych rzemieślników i pobyć w warunkach z minionej epoki. W pawilonie muzealnym można było wraz z przewodnikiem, zobaczyć stałą wystawę archeologiczną p.t. „Gród Grzybowo – między plemieniem a państwem”, będącą rekonstrukcją stanowiska archeologicznego, jakim jest fortyfikacja wałów grodu. W sali wystaw czasowych można było zobaczyć prezentację publikacji naukowych, eseistykę historyczną i beletrystykę – „Czytajmy Historię! Wszystko? o Mieszku, Piastach i Słowianach, przygotowaną wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną we Wrześni.

 

 

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Grzybowo 10a

62-300 Września

tel. 507-513-798

tel. 61 880 00 76

e-mail: grzybowo@lednica.pl

facebook.com/rezerwatgrzybowo

 
 
 
 
 
 
 

Archiwum