czwartek 22 marzec 2012

Marzanna w Grzybowie - Fotorelacja

Tradycyjnie (21 marca) po raz trzeci odbyła się zabawa-widowisko „Marzanna w Grzybowie. Pożegnanie zimy i powitanie wiosny na grodzie w Grzybowie nawiązuje do starej słowiańskiej tradycji wiosennego przesilenia i tradycji witania wiosny.

      W tym roku w zabawie wzięło udział około 400 uczestników. Głównie były to dzieci szkół podstawowych, ale i przedszkoli z Wrześni oraz powiatu wrzesińskiego. Pierwsi którzy dotarli na gród mogli jeszcze brać udział w przygotowaniach – warsztatach podczas których wykonywano elementy Marzann i wiosenne dekoracje. A niektórzy zdążyli także zwiedzić grzybowską wystawę.

    Wszyscy natomiast brali udział w widowisku przygotowanym i poprowadzonym przez Agnieszkę Łukaszyk i Mariolę Powałowską. Były wiosenne piosenki, wiersze, tańce – wszystko przygotowane przez dzieci pod okiem pań nauczycielek. Potem odbył się korowód – prezentacja kukieł Marzann jakie przyjechały do grodu! Oczywiście było to połączone z konkursem na najbardziej „urodziwą” Marzannę”. Najpiękniejszą okazała się Marzanna przygotowana przez przedszkolaki z Przedszkola „Słoneczko” we Wrześni!

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni cukierkami, zwycięzcy dyplomami.

       Korowód z Marzannami udał się na koniec do ogniska gdzie spalono kukły będące uosobieniem niechcianej zimy i przywitano Gaik – zwiastun i symbol Wiosny.

       Zakończeniem tegorocznej „Marzanny” był wspólny posiłek – grochówka!

J. Wrzesiński

Archiwum