środa 01 październik 2014

Międzynarodowy Dzień Głuchych- zajęcia wyjazdowe

W ramach Międzynarodowego Dnia Głuchych, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy przygotowało specjalne zajęcia dla dzieci z dysfunkcjami słuchu.

Impreza edukacyjno-rekreacyjna, która z uwagi na niesprzyjającą pogodę odbyła się w salach Ośrodka, zorganizowana została w formie kilkunastu warsztatów. Prawie wszystkie przebiegały pod hasłem „Życie codzienne w średniowieczu”. Uczestniczyło w nich ponad 140 osób. Zajęcia przystosowane były dla różnych grup wiekowych. Uczniowie wykazywali duże zaangażowanie podczas nauki dawnych tańców, budowy makiet średniowiecznych grodów, samodzielnego wykonania sakiewki czy bicia średniowiecznych monet. Wszystkim bez względu na wiek bardzo podobało się strzelanie z wiernej kopii średniowiecznego łuku. Muzeum przygotowało również zajęcia, podczas których dzieci i młodzież mogli rozwinąć swoją wyobraźnię i wykazać się kreatywnością. Takimi były warsztaty o średniowiecznych ubiorach i biżuterii, w trakcie których ogromną frajdę sprawiło dzieciom przymierzanie dawnych sukien, giezł czy opończy. Starsza młodzież stworzyła improwizowaną instalację na temat architektury średniowiecznej, w całości wykonaną z materiałów recyklingowych. Najmłodszym dzieciom dużo radości dostarczyło malowanie twarzy, gry i zabawy zręcznościowe oraz warsztaty plastyczne. Tradycyjnie wielkim zainteresowaniem cieszyła się zabawa w małego archeologa, w trakcie której w przedszkolnej piaskownicy „odnaleziono” wiele cennych skarbów.    

Była to pierwsza tak duża impreza edukacyjna, którą Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zorganizowało poza swoją siedzibą. Stanowiła znakomitą sposobność poznania specyfiki pracy z osobami z dysfunkcją słuchu. Wiele się nauczyliśmy. Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy uczniom przyjemnych przeżyć i że nasza wizyta przywoływać będzie miłe wspomnienia.

Serdecznie dziękujemy opiekunom i rodzicom za pomoc i życzliwe przyjęcie. Osobne i specjalne podziękowania składamy naszym wolontariuszom, którzy po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i otwarte głowy i że zawsze możemy liczyć na ich pomoc.

Wyrażamy gorącą nadzieję, że realizowana przez nas idea muzeum otwartego skierowanego na naszych odbiorców również i tym razem została przekuta w czyn. Naczelne hasło naszych działań: „Muzeum jest dla wszystkich” jest dla nas zawsze żywe i motywujące nas do pracy. Otwarci na wszelkie propozycje współpracy na przyszłość, korzystamy z okazji, by podziękować wszystkim, którzy odwiedzili nasze Muzeum w mijającym roku.

pracownicy i Wolontariusze
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

 

fot. J.Wieczorek

Archiwum