środa 04 lipiec 2012

Niedziela bajkowa w Gieczu!

W pierwszą niedzielę wakacji dzieci i dorośli, którzy zawitali na osadę edukacyjną w Gieczu, zapoznali się z pierwotnymi wersjami słowiańskich mitów.

Zgromadzeni wokół symbolicznego ogniska w chacie gospodarza wysłuchali legend opowiedzianych przez Radbora i jego syna Wita. Gawędziarze, wspomagając się projekcją filmów o Słowiańskim Micie, przybliżyli legendy o Lechu oraz o Piaście Oraczu i jego synu Siemowicie i przekonali słuchaczy, że nazwa Gniezno nie pochodzi wcale od gniazda, a od półkolistego kształtu jeziora, oraz że Piast nie był kołodziejem, a jego imię wzięło się od słowa „pięść” i krępej budowy ciała naszego legendarnego władcy. Następnie, przy akompaniamencie muzyki zespołu Percival, rekonstruktorzy opowiedzieli legendę o Grakhusie i smoku całożercy, a dzieci odegrały niektóre ze scen słuchanej historii. Finałem zabawy było wspólne namalowanie poznanych mitów na kilkumetrowym płótnie.

Niedziela upłynęła w przyjemnej piknikowej atmosferze. Dopisała pogoda, płonęło ognisko, a czas umilała muzyka Słowiańskiego Mitu o Stworzeniu Świata. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Niedzieli Bajkowej!

Tegoroczna organizacja spotkań na grodzie w Gieczu jest możliwa dzięki dotacji przyznanej MPP na Lednicy przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Światowid w ramach działania 4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Archiwum