środa 23 maj 2012

Noc Muzeów na Grodziszczku

W tegoroczną Noc Muzeów Rezerwat Archeologiczny w Gieczu był bezpłatnie dostępny dla turystów, nie tylko do zwiedzania…

W sobotę 19 maja po raz drugi w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu, tym razem przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dominowie, odbyła się „Europejska Noc Muzeów”. Do północy z przewodnikiem można było zwiedzać cały teren Rezerwatu i romański kościół znajdujący się we wsi Giecz.

 

W czasie, gdy rodzice byli zajęci zwiedzaniem Muzeum, poznawaniem tajemnic grodu i kościoła w Gieczu, dzieci brały udział w zajęciach przygotowanych przez Małgorzatę Kapturską i Elżbietę Indycką. Na początku najmłodsi mieli możliwość „oswoić” się  z miejscem, gdzie odbywały się zajęcia, czyli z budzącymi ciekawość domostwami na terenie osady edukacyjnej. Młodzi uczestnicy mogli przebrać się w średniowieczne szaty oraz poprzez różne gry i zabawy integracyjne zaprzyjaźnić się ze sobą,. Pierwszym zadaniem była obrona i zdobywanie grodu. Drugie, z kolei polegało na szukaniu ukrytych skarbów.

 

Kulminacją tegorocznej Niedzieli Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu był koncert zespołu Ęzibaba. Członkowie zespołu w składzie Magdalena Ząbkiewicz, Aleksandra Śniegula, Aleksander Karcz, Józef Karcz przyjechali na Grodziszczko, aż z dalekiego Pieńska koło Zgorzelca. Muzycy w strojach z  epoki średniowiecza, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych przez godzinę wykonywali dawne pieśni słowiańskie.

 

Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu

 

Edith oczekuje na odwiedzajacych

 

Przybywaja odwiedzający

 

W tym także dzieci

 

Przebieranie się

 

Malowanie twarzy

 

Wyruszamy na zajęcia

 

Skrzynia pełna skarbów

 

 

Ozdabianie amuletów

 

  

 

Mielenie na żarnach

 

Zwycięstwo

 

Taaa

 

  

 

Zwiedzanie z przewodnikiem terenu Rezerwatu

 

  

 

Koncert zespołu Ęzibaba

 

  Ęzibabowcy

Archiwum