czwartek 07 marzec 2019

Nowa publikacja!!!

Zapraszamy do zapoznania się z nową publikacją muzealną dotyczącą militariów ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W ramach studiów nad uzbrojeniem średniowiecznym ze zbiorów Muzeum w latach 2017-2018 zrealizowano projekt badawczy, którego efektem jest publikacja „Broń drzewcowa i uzbrojenie ochronne z Ostrowa Lednickiego, Giecza i Grzybowa”.

Przedmiotem badań były dwa rodzaje uzbrojenia. Pierwszy to broń drzewcowa pozyskana podczas prac archeologicznych, głównie podwodnych prowadzonych przy Ostrowie Lednickim. Jest to największy w Polsce zbiór tego rodzaju broni pochodzący z jednego miejsca, co przy dużej różnorodności typów daje podstawy do szerszych studiów. Cechą wyróżniającą dla tego zbioru jest występowanie licznych fragmentów drzewców: od niewielkich kawałków po zachowane w całości. Okazy broni drzewcowej poddano analizie typologicznej oraz licznym badaniom specjalistycznym (analiza drewna, cykl badań metaloznawczych, zdjęcia RTG). Drugim typem uzbrojenia, które ujęto w projekcie, jest uzbrojenie ochronne. Składają się na nie: jedyny zachowany na ziemiach polskich hełm typu normańskiego z jeziora Lednica, niezwykle rzadki szyszak typu wielkopolskiego z Giecza (obecnie w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu) i kolczugi (cała pochodząca z jeziora Lednica oraz liczne drobne fragmenty tego typu pancerzy z grodzisk, osad i cmentarzysk z okresu początków państwa polskiego). Uzupełnieniem analizy formalnej uzbrojenia ochronnego są badania metaloznawcze i zdjęcia RTG.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach  programu Ochrona zabytków archeologicznych zarządzanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

Opracowanie nawiązuje do wcześniejszych projektów, w ramach których dotychczas przygotowano dwie monografie bronioznawcze: pierwsza poświęcona jest mieczom i ich garniturom (Miecze średniowieczne z Ostrowa Lednickiego i Giecza, 2011), druga dotyczy broni obuchowej (Topory średniowieczne z Ostrowa Lednickiego i Giecza, 2013).

Wydawnictwa poprzez prezentację militariów ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy mają promować miejsca związane z początkami polskiej państwowości oraz szerzyć wiedzę o kulturze Europy średniowiecznej.

 

Zachęcamy do nabycia nowej publikacji oraz zakupu lub pobrania poprzednich tomów.

 

Paweł Sankiewicz

 

 

 

 

Miecze średniowieczne z Ostrowa Lednickiego i Giecza

Topory średniowieczne z Ostrowa Lednickiego i Giecza

Broń drzewcowa i uzbrojenie ochronne z Ostrowa Lednickiego, Giecza i Grzybowa

 

Archiwum