piątek 05 kwiecień 2013

Nowa wystawa w Gieczu!

„Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty”

„Wspomnienia cenniejsze niż klejnoty” to tytuł nowej wystawy czasowej przygotowanej z okazji Jubileuszu 50-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu. Wystawa otwarta zostanie 15 kwietnia 2013 r. w budynku wystaw czasowych przy osadzie edukacyjnej w Rezerwacie w Gieczu.

 

Rezerwat, otwarty 21 lipca 1963 r., jest najstarszą tego typu placówką w Wielkopolsce. Przez półwiecze swojej działalności stanowił nie tylko arenę sensacyjnych odkryć archeologicznych, był ośrodkiem popularyzującym archeologię i historię średniowiecza, ale również swoistym centrum kulturalnym integrującym życie mieszkańców gminy.

 

Głównym założeniem scenariusza wystawy jest przedstawienie 50-letniej historii Rezerwatu przez pryzmat wspomnień uczestników licznych, rozmaitych wydarzeń, dla których scenerią przez pół wieku było Grodziszczko. Na osi czasu przedstawione są najważniejsze epizody z ostatniego półwiecza. Dzięki zastosowaniu układu chronologicznego wyraźnie zaznaczają się czasowe zmiany priorytetów działań podejmowanych przez pracowników Rezerwatu. Narracja przeplata się tu ze zdjęciami oraz relacjami uczestników i świadków wydarzeń. Uzupełniają ją nagrania wspomnień płynące z głośników rozmieszczonych na sali wystawowej. Prezentowany jest też fragment filmu dokumentalnego zarejestrowanego w dniu otwarcia Rezerwatu przez ekipę Polskiej Kroniki Filmowej.

 

Zapraszamy!

Galeria

Archiwum