poniedziałek 11 czerwiec 2012

Otwarcie wystawy

Dziesięciolecie badań Radzimia

     10 maja br. na Placu Powstańców Wielkopolskich w Murowanej Goślinie, przed Biblioteką Publiczną, odbyło się otwarcie wystawy zorganizowanej z okazji przypadającej w 2012 roku dekady badań nieistniejącej dziś wsi Radzim oraz wybudowanego na pobliskiej wyspie warciańskiej średniowiecznego grodu.

    Po powitaniu zaproszonych gości pierwszy zabrał głos dyrektor do spraw programowych Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Zygmunt Kalinowski, który podziękował Władzom Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz lokalnemu środowisku pasjonatów historii za bardzo dobrą współpracę w badaniu i popularyzowaniu Radzimia. Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki podkreślił znaczenie grodu w dziejach regionu oraz potrzebę dalszej współpracy w poznawaniu życia dawnych mieszkańców osady i kasztelu. Opiekun Pracowni Archeologicznej Ostrów Radzimski Andrzej Kowalczyk opowiedział o historii badań Radzimia, zwracając uwagę na rok 2002, kiedy to ponownie odkryto zapomniany gród na Warcie i postanowiono rozpowszechnić jego dzieje.

     Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza udostępniona jest na Placu Powstańców Wielkopolskich i składa się z 10 plansz, na których pokazano i przypomniano wszystkie działania służące badaniu i popularyzowaniu Radzimia. Ekspozycję można oglądać do końca lipca br.

     Druga część zatytułowana „Tajemnice wyspy radzimskiej” prezentowana jest w holu Biblioteki Publicznej w Murowanej Goślinie jako wystawa stała. W gablotach przedstawiono część wyeksplorowanych archeologicznie na Ostrowie Radzimskim przedmiotów. Ukazanie ich praktycznego zastosowania — dzięki pięknej oprawie plastycznej znalezisk — umożliwia poznawanie życia ludzi w średniowieczu. Wystawę można obejrzeć bezpłatnie od poniedziałku do  piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

    Wszystkich serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ekspozycjami.

 

Fot. R.Dukat

 

 
 

 

 

Archiwum