piątek 03 luty 2017

Pierwszy tydzień ferii zimowych za nami

Edukatorzy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, goszcząc w Domu Kultury w Łubowie, Bibliotece Publicznej Gminy Łubowo, Publicznej Bibliotece Pedagogicznej oraz Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, przeprowadzili cykl zajęć noszących tytuł „Z historią na Ty”.

W czasie prowadzonych zajęć uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących zarówno życia codziennego w średniowieczu, jak i życia pierwszych władców Polski, którzy pochodzili z dynastii piastowskiej. Wszyscy przybyli mieli niebywałą okazję zobaczyć prawdziwe „skarby”, w postaci replik najcenniejszych zabytków z kolekcji MPP na Lednicy. Biżuteria średniowieczna oglądana bardzo uważnie przez lupę wzbudzała wiele emocji, z kolei możliwość odgadywania funkcji przedmiotów dziś już niekojarzonych ze współczesnymi przyniosła sporo zabawy i radości. Dodatkową atrakcję stanowiła okazja sprawdzenia na sobie, czy wygodnie było poruszać się ludziom sprzed wieków dzięki przymierzaniu strojów wzorowanych na odzieży średniowiecznej. Wielkim zaskoczeniem dla uczestników była waga niektórych sprzętów z uzbrojenia woja, czy sposoby uzyskiwania kolorów w procesach naturalnego farbowania tkanin.

Spotkania odbywały się w miłej atmosferze zachęcającej młodych uczestników nie tylko do czerpania wiedzy przekazywanej przez pracowników MPP na Lednicy, ale i do nieskrępowanego zadawania najróżniejszych pytań. Dzieci, jak zakładamy, zarówno uzupełniły posiadane już wiadomości o pewną dawkę ciekawostek, jak i dobrze się bawiły.

 

Tematy realizowanych zajęć:

  1. Walizka pełna skarbów
  2. Życie codzienne w średniowieczu
  3. Białogłowa i jej szafa?

Archiwum