piątek 14 marzec 2014

Powitanie wiosny w Dziekanowicach

***

     Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Z tej okazji Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zorganizowało obrzędowe wyprowadzenie ze wsi "Śmiercichy", czyli symbolu zimy i spalenie jej w ognisku. Popularna nazwa tego obrzędu to "Topienie Marzanny".
     Impreza odbyła się 21 marca o godz.10.00 w Dziekanowicach. Wydarzeniu towarzyszył konkurs na najciekawszą i najbardziej ekologiczną Marzannę. Wygrało Przedszkole z Węglewa, miejsce drugie zajęło Przedszkole Kubuś Puchatek z Gniezna, a na miejscu trzecim znalazło się Przedszkole Tęczowy Domek - grupa ,,Żółte pszczółki"  z Woźnik. Pomysły naszych małych twórców były tak różnorodne, że jury miało trudne zadanie z ustaleniem werdyktu. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było spalenie Marzanny. Podczas imprezy odbyło się ciekawe przedstawienie, zorganizowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie oraz warsztaty ukazujące odejście zimy i nastanie wiosny.

    Na koniec smakosze mogli spróbować ciepłej zupy. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom. Mamy nadzieję, że młodzi przyjaciele wraz z rodzicami bądź nauczycielami odwiedzą nas w sezonie! W ofercie znajduje się wiele imprez plenerowych z warsztatami o wysokich walorach edukacyjnych. Zapraszamy również na lekcje uzupełniające program zajęć szkolnych.

fot. M.Jóźwikowska


Projekt finansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w ramach Osi 3, „Małe Projekty”.

 

 

Archiwum