wtorek 31 styczeń 2017

Publikacja o Dokumencie Zbyluta

Nowość!

Dokument fundacyjny Zbyluta. Dla klasztoru cysterskiego w Łeknie z 1153 roku.

Pierwsze tak obszerne naukowe opracowanie poświęcone Dokumentowi Zbyluta, który jest najstarszym spisanym w polskiej kancelarii dokumentem z 1153 roku. W listopadzie 2016 r. został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.
 

Niniejsza publikacja autorstwa prof. Andrzeja M. Wyrwy, od lat badającego klasztory cystersów w Łeknie i Wągrowcu, z pewnością przyczyni się do rozpropagowania wiedzy o dokumencie Zbyluta oraz o klasztorze cystersów. Szczegółowo został w niej omówiony sam dokument, wraz z jego łacińską edycją i tłumaczeniem polskim, oraz opactwo, którego on dotyczył.

 

 

Wydanie publikacji było możliwe dzięki życzliwości pana Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego i pana Przemysława Majchrzaka Wójta Gminy Wągrowiec, a także pana dra Wojciecha Woźniaka Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych oraz dyrektorów archiwów: pana Henryka Krystka (Archiwum Państwowe w Poznaniu) i ks. dra Michała Sołomieniuka (Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie), którzy z wielkim zaangażowaniem i serdecznością podeszli do wydania tego dokumentu, udostępnili fotokopie dokumentów i służyli życzliwymi radami.

 

Wstęp, omówienie i komentarz: Andrzej M. Wyrwa
Tłumaczenie: Anna Strzelecka.
Wydawca: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Projekt: Wydawnictwo Pejzaż, 2016
Format: B5 oprawa twarda 112 stron.

 

Promocja książki miała miejsce podczas uroczystości związanych z wpisaniem dokumentu Zbyluta na Krajową Listę UNESCO „Pamięć Świata”

 

Cena: 25 zł


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zakupu wydawnictwa. Książkę wysyłamy po otrzymaniu zamówienia z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń, które prosimy składać mailowo na adres sekretariat@lednica.pl. Aby przyśpieszyć realizację zamówienia prosimy o podanie danych kontaktowych, adresu oraz danych do faktury. Płatności za realizację zamówień można dokonywać za pomocą przelewu na konto Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy :
 
PKO BP S.A. O/GNIEZNO 
93 1020 4115 0000 9402 0040 5217

Archiwum