środa 18 styczeń 2012

Rok J.I.Kraszewskiego na Lednicy!

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu w 2011 roku, posłowie ustanowili, że nadchodzący rok, będzie Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego, najpłodniejszego polskiego pisarza, autora 232 powieści, w tym 144 powieści społecznych, obyczajowych i ludowych oraz 88 historycznych, z których najbardziej znana jest Stara Baśń.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w związku z przypadającą w roku 2012 200. rocznicą urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego postanawił oddać hołd temu jednemu z najwybitniejszych polskich twórców, który na trwałe wpisał się w dzieje literatury polskiej i europejskiej. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, pragnąc uczcić pamięć tego wybitnego pisarza, przygotowuje program jubileuszowych obchodów. Głównym punktem będzie otwarcie wystawy pt. Chram boga Nii na Ostrowie Lednickim. Świat wierzeń w Starej Baśni J.I. Kraszewskiego.
 
Patronat honorowy:
 
    

 

 

 

 

Odwiedź nas w roku poświęconym J.I.Kraszewskiemu...

 

     W dniu 27 kwietnia wernisażem wystawy „Chram boga Nii na Ostrowie Lednickim. Świat wierzeń w «Starej baśni» J.I. Kraszewskiego” został zainaugurowany na Ostrowie Lednickim rok obchodów Jubileuszu 200. rocznicy urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego (28.07.1812 – 19.03.1887), jednego z największych pisarzy historycznych w historii pisarstwa polskiego — „Ojca powieści historycznej”, „Entuzjasty idylli prasłowiańskiej”. Kraszewskiemu jak niewielu innym, w czasie niewoli narodowej udało się dać Rodakom żyjącym we wszystkich zaborach oręż niepozwalający im zapomnieć o wielowiekowej tradycji i „potędze dziedzictwa Piastów i Jagiellonów”. Jego dzieła przez kilka pokoleń wzmacniały ducha i tożsamość kulturową Narodu! Obchody tego Jubileuszu są wyrazem naszego pragnienia, aby dzieła szacownego Jubilata uczyły nadal, jak kochać dziedzictwo Ojców.   

Wystawa „Chram boga Nii na Ostrowie Lednickim”, którą rozpoczęto obchody, jest oparta na kanwie „Starej baśni”, uznanej przez krytykę za jedną z najwybitniejszych powieści historycznych Józefa Ignacego Kraszewskiego. Przez jej pryzmat, w syntetycznej formie, pokazano na wystawie świat z okresu przedchrześcijańskiego — słowiański obraz wierzeń — a jednocześnie przypomniano jej autora.

 

Program jubileuszowych obchodów

 

Ostrów Lednicki

 

Magiczna majówka  1-3 maja, Piknik rodzinny, który poprzez zabawę pozwoli uczestnikom przenieść się w magiczny świat „Starej Baśni”, połączony z jarmarkiem, zabawami edukacyjnymi i wykładami.

Noc Kupały 23 czerwca „ Dzień Kupały najkrótsza noc w roku”.
Poczuj magię sprzed tysiąca lat! Kupała to – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Jeśli chcesz poczuć ten odległy klimat, zobaczyć jak wyglądał ten obrzęd koniecznie zajrzyj do nas! Warsztaty i zajęcia dla dzieci, wykłady i panele dyskusyjne dla dorosłych!

KONKURS!!!,,Stara Baśń” widziana oczyma współczesnych… stwórzmy baśniowy komiks !

„Znaki tamtych czasów są wśród nas. Odkryj magiczny świat Józefa Ignacego Kraszewskiego” 

Sprawdź rozwiązanie konkursu →

Promocja czytelnictwa na Ostrowie Lednickim

 

Śladami Starej Baśni w Gieczu - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbywają się „Niedziele w muzeum”. Najbliższa już 7 października!

 

Serdecznie zapraszamy 27 lipca na cykl warsztatów dla najmłodszych

 

  

 

W programie:

  • Magia ziół warsztaty plastyczne dla dzieci
  • Świat dziś, świat sprzed tysiąca lat - napiszmy list do J.I. Kraszewskiego.
  • Co kryją w sobie pamiątki przeszłości ? - poznaj zastosowanie przedmiotów codziennego użytku pochodzących ze średniowiecza. Czy jest w nich coś mitycznego?

Ponadto:

 

Koronacja Królewska w Gnieźnie, 28- 29 lipiec uczestnictwo w imprezie plenerowej, (ciąg dalszy spotkania w 200 - rocznicę urodzin naszego polskiego pisarza).

Eurpejskie Dni Dziedzictwa ,,Od ziarna do chleba..." 15-16 września

Prapermiera filmu Wyspa władców, reż. Z.Cozac, 21 września w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Archiwum