wtorek 24 wrzesień 2019

Studia Lednickie tom XVIII (2019)

Ukazał się osiemnasty tom Studiów Lednickich – recenzowanego czasopisma naukowego wydawanego od 1989 roku przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 

Przedstawiono w nim m.in. zagadkowy drewniany przedmiot z Ostrowa Lednickiego, datowany na 2-3 ćwierć XI wieku, zinterpretowany jako fragment strunowego instrumentu muzycznego. Artykuł poświęcony temu zabytkowi, łączy dwa trendy obecne w archeomuzykologii, rekonstruktorski oraz badawczy. Ukazuje realizację przez interdyscyplinarną grupę zadania pełnej rekonstrukcji instrumentu na podstawie niewielkiego fragmentu odkrytego w czasie badań wykopaliskowych przeprowadzonych w 1987 r. na Ostrowie Lednickim.

 

Na uwagę zasługuje recenzja pracy Tomasza Jurka „Biskupstwo poznańskie w wiekach średnich” wydanej w Poznaniu w 2018 r. Autor recenzji wskazał kilka krytycznych uwag podkreślając, że opracowanie dziejów archidiecezji poznańskiej jest wielkim przedsięwzięciem a praca Tomasza Jurka „powinna stanowić zaczyn do dalszych rozważań”.

 

Polecamy artykuł prezentujący 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz tekst przedstawiający wyniki nieinwazyjnych badań jeziora Lednica w ramach projektu „Kolebka Piastów – archeologiczne prospekcje podwodne w rejonie jeziora Lednickiego” przeprowadzonego w 2017 r.

 

W publikacji przedstawiono również rezultaty ratowniczych badań archeologicznych przeprowadzonych w 2018 r. obok Soboru Sofijskiego (Mądrości Bożej) w Kijowie. Opierając się na analizie stratygrafii warstw kulturowych i powiązanych z nimi znalezisk, Autorzy opracowania dokonali hipotetycznej rekonstrukcji niektórych historycznych etapów użytkowania badanego terenu na przestrzeni wieków.

 

Zachęcamy do zakupienia wersji drukowanej książki w cenie (40 zł) lub bezpłatnego pobrania najnowszego tomu Studiów Lednickich ze strony internetowej czasopisma http://studialednickie.pl/.

 

 

Archiwum