wtorek 24 czerwiec 2014

Trzecie spotkanie już 5 lipca! WSTĘP WOLNY!

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)

SPOTKANIE  3

  • NIE  SAMYM  DREWNEM  PIASTOWIE ŻYLI, 5 LIPCA, godz. 11:00 – 17:00

 

 

 

 

SPOTKANIE  3, pod hasłem: NIE  SAMYM  DREWNEM  PIASTOWIE  ŻYLI

5 lipca, godz. 11:00 – 17:00

Tematem przewodnim będzie drewno i wyroby z drewna, zarówno repliki zabytków ale i współczesne wyroby. Połączymy edukację, prezentacje i sprzedaż w formie targu wiejskiego. Dla widzów i dzieci odbędą się pokazy wykonywania zabawek z drewna. Staną stanowiska historycznego stolarza, snycerza i cieśli, ale i współczesnych rzeźbiarzy. Po przez pogadanki i pokazy opowiemy o drewnie dawniej i dziś. W części edukacyjnej dzieci poznają najstarsze wzory drewnianych lalek i koników, będą mogły rysować i malować, ale i próbować sił w sprawnościowej zabawie-sztafecie z wykorzystaniem dziecięcych zabawek-mieczyków drewnianych, czy łowienie rybek. Odbędą się wykłady naukowe ale i kuratorskie spotkania na wystawie archeologicznej przybliżające budowę drewnianego wału grodowego w Grzybowie, w X wieku. Wielu rzemieślników i artystów nadal pracuje w drewnie wykonując wspaniałe przedmioty zarówno do użytku codziennego (deski, łyżki, pojemniki, skrzyneczki, kufry, meble, kosze wiklinowe, itp.) ale i wykonując wspaniałe rzeźby np. drewniani strażnicy-wojowie grodu Grzybowskiego przed muzeum. W zagrodzie edukacyjnej zamieszkają odtwórcy historyczni – którzy jak dawni mieszkańcy grodu, pozwolą na spotkanie historii i współczesności na grodzie w Grzybowie. Pokazy życia rodzinnego, obozowego, prezentacja zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły, stworzą doskonałą okazję dla wspólnych prezentacji archeologii doświadczalnej i współczesnych rzemieślników. Obok nowych warsztatów staną znane z poprzednich edycji stanowiska historycznego kowala, skórnika, szewca i tkaczki. Będzie warsztat rymarski. Na grodzie pojawią się zwierzęta, koniki polskie i owce wrzosówki.

Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Grzybowa przygotują domowe wypieki. W sali edukacyjnej muzeum, o godz. 12:00 odbędzie się wykład dr Tomasza Stępnika nt. Drewno w zabytkach archeologicznych. Staną stanowiska do zabaw i warsztatów, a dla najmłodszych powstanie wykop archeologiczny, w którym skarbami do odkrycia będą liczne przedmioty odnajdowane podczas badań wykopaliskowych, co pozwoli przekazać dzieciom, Małym Archeologom, i ich rodzicom wiedzę jak ważne są to zabytki, dla naszego dziedzictwa i naszej kultury. Prowadzone będą warsztaty ceramiczne, plastyczne i zajęcia z bibuły i papieru. Na wszystkich czeka wiele różnych atrakcji. Zapraszamy.

WSTĘP WOLNY

 

Projekt sfinansowany jest przez Lokalną Grupę Działania „Z Nami Warto”, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w ramach Osi 3, „Małe Projekty”.

 

Zapraszamy rzemieślników z powiatu wrzesińskiego i sąsiednich do udziału w projekcie.

Czekamy na zgłoszenia.

 

Zapraszamy rodziców z dziećmi na zajęcia edukacyjne, oraz na zakupy!!!

 

Kontakt:

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie,

Grzybowo 10a,

62-300 Września,

tel. 61 880 00 76,

kom. 507 513 798, e-mail: grzybowo@lednica.pl

Archiwum