środa 25 maj 2016

Wstawa w rybakówce

W Noc Muzeów, 21. maja 2016 r. została otwarta wystawa „Z głębi wód. Rybołówstwo na Ostrowie Lednickim we wczesnym średniowieczu”.

Wystawa ta ukazuje znaczenie roli środowiska wodnego w życiu średniowiecznych mieszkańców Ostrowa Lednickiego i brzegów jeziora Lednica.

Prowadzone od wielu lat badania wyspy, jej lądowego zaplecza i jeziora potwierdzają obecność rybaków: odkrywane są przedmioty służące do połowu (haczyki, błyszczki, ości, wiersze) oraz ich elementy (pływaki i grzęzy do sieci). O spożywaniu ryb świadczą szczątki, odkrywane podczas badań. W trakcie analizy materiału ichtiologicznego rozpoznano: jesiotra zachodniego, leszcza, klenia, jazia, bolenia, płoć, lina, suma, szczupaka, okonia, sandacza. Większość z nich mogła być łowiona w jeziorze Lednica i okolicznych wodach, jednak część (jesiotry i trocie) odławiano zapewne w większych rzekach – Warcie, Noteci i Wiśle – a następnie sprowadzano i podawano na książęcym stole. Przeważnie ryby, które trafiały na Ostrów Lednicki miały znaczne rozmiary: okonie do 45 cm długości, leszcze do 60 cm, bolenie do 70 cm, szczupaki i ryby łososiowate do 1 m, sumy do 1,3 m, a jesiotry nawet powyżej 3 m.

Oglądając wczesnośredniowieczne przedmioty związane z rybołówstwem, można zauważyć, że większość z nich w ciągu wieków nie ulegała zmianom, a dzisiejsze różnią się jedynie materiałem, z którego zostały wykonane.

Na ekspozycji wykorzystano zbiory archeologiczne Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 
 
 

Archiwum