środa 04 listopad 2015

Wystawa „Wyspa władców. Ostrów Lednicki” jedzie do Zgorzelca

termin wystawy: 10.11.2015 - 05.03.2016

 

W Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu zostanie zaprezentowana wystawa czasowa „Wyspa władców. Ostrów Lednicki”. Otwarcie przygotowanej przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (kurator i autor wystawy: dr Janusz Górecki, aranżacja plastyczna: Wojciech Kujawa) wystawy odbędzie się 10. listopada 2015 r. Ekspozycja gościć będzie w Muzeum Łużyckim do 05. marca 2016 r.

Wystawa prezentuje tytułową wyspę jako jedno z najważniejszych miejsc z okresu kształtowania się zrębów polskiej państwowości. Pokazuje jej znaczenie i rolę jako:

  • jednego z najstarszych ośrodków sakralnych państwa,

  • miejsca w którym najpełniej realizowała się władza - czasowej siedziby panującego,

  • miejsca chrztów podległych panującemu książąt (a może nawet i samego Mieszka I) oraz kultu świętych relikwii,

  • lokalizacji wewnątrzkościelnych pochówków członków dynastii,

  • szczególnej militaryzacji państwa,

  • wyjątkowo gęsto zasiedlonego oraz o znacznym poziomie gospodarki rolniczej.

Ilustrację treści zaprezentowanych na kilkudziesięciu planszach i wielkoformatowych zdjęciach stanowią na ekspozycji liczne oryginalne zabytki (blisko 300 szt.), w tym wyjątkowe na naszych ziemiach przedmioty najstarszej fali kultu chrześcijańskiego - relikwiarz (stauroteka), w którym przechowywano fragment Drzewa Świętego Krzyża, czy związany z duchownym grzebień wykonany w słoniowej kości. Liczna jest grupa przedmiotów ze złota oraz uzbrojenie poświadczone największym na Środkowej Słowiańszczyźnie zbiorem broni, by wymienić miecze, groty włóczni, topory, czy cenne ochronne oporządzenie rycerskie jak hełm oraz kolczuga.

Wspomniane oryginalne zespoły zabytkowe stanowią jeden z istotniejszych komponentów kulturowego dziedzictwa tego miejsca. Współtworzą jego naukową, historyczną oraz artystyczną wartość oraz ukazują wielowymiarowy charakter kultury Ostrowa Lednickiego i jego związki z ówczesnymi cywilizacyjnymi centrami.

Ekspozycję wzbogaca wprowadzony w jej program wirtualny spacer po Ostrowie Lednickim zaprezentowany w formie animacji komputerowej oraz dokumentalno-historyczny film „Wyspa władców” ukazujący zarówno burzliwe dzieje tego miejsca oraz szerokie spectrum badawcze z nim związane. Wystawa została przygotowana w polskiej i niemieckiej wersji językowej – adresowana jest zarówno dla mieszkańców Zgorzelca jak i pobliskiego Gorlitz.

 

 

Janusz Górecki

Archiwum