piątek 20 styczeń 2017

,,Zimowisko 1017. Przetrwanie" w Grzybowie

W dniach 28-29 stycznia odbyła się kolejna odsłona ,,Zimowiska" w Grzybowie.

„Zimowisko 1017. Przetrwanie”

 

W ich kraju zimno bywa do tego stopnia silne, że [każdy] człowiek spomiędzy nich wykopuje sobie pod ziemią coś w rodzaju piwnicy, nad którą robi dach z drewna, podobny do [dachu] kościoła. Dach ten obrzuca ziemią. Do takiej piwnicy wchodzi ten człowiek wraz ze swoją rodziną, wziąwszy nieco drzew i kamieni. Następnie roznieca w niej ogień, aż [kamienie] rozgrzeją się i rozpalą do czerwoności. Kiedy [rozgrzanie się kamieni] dojdzie do najwyższego stopnia, polewają je wodą, aby z tego powstała para. Wtedy wchodzą do tego pomieszczenia i zdejmują swe odzienie. W pomieszczeniu tym pozostają aż do wiosny”.

            Na początku X wieku właśnie w ten sposób życie codzienne Słowian zimową porą opisywał Ibn Rosteh, arabski pisarz i z pochodzenia Pers. Jest to jedna z pierwszych wzmianek, która ilustruje zimową egzystencję społeczności słowiańskich i z punktu widzenia odtwórstwa historycznego okresu wczesnego średniowiecza, ma ona fundamentalne znaczenie. Wciąż bowiem wiemy bardzo niewiele o życiu Słowian zimową porą.

Chcąc na własnej skórze przekonać się, jak taka egzystencja mogła przebiegać, zaprosiliśmy was na kolejną odsłonę „Zimowiska”. Tym razem odtwórcy historyczni spotykali się pod hasłem „przetrwanie” i było to wyzwanie dla gruboskórnych ludzi o mężnych sercach, silnych dłoniach i otwartych umysłach. A przetrwali tylko najsilniejsi, bądź najsprytniejsi, ci którzy potrafili pracować, nająć się na polowanie lub przetransportować wyroby do grzybowskiego grodu na polecenie komesa. Tym razem nie zdolność władania mieczem zapewni przeżycie, a siła charakteru, spryt, odporność na chłód i umiejętność współpracy. Przez dwa dni było można zmagać się z siłami natury pracując na rzecz komesa grodowego i wykonując różne posługi o interesujących nazwach: stróża, narąb i przewód.

Wydarzenie było organizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania we współpracy z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie, a patronem medialnym wydarzenia jest portal Historykon.pl.

Archiwum