poniedziałek 25 czerwiec 2012

ZMARŁ JULIAN BOSS GOSŁAWSKI

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Śp. Juliana Bossa Gosławskiego,artysty rzeźbiarza. Rodzinie Zmarłego Dyrekcja Muzeum oraz pracownicy składają szczere wyrazy współczucia.

*

Urodził się 5 września 1926 roku w Poznaniu. W latach 50. był jednym z pierwszych artystów, którzy tworzyli w metalu i kamieniu. Studia rzeźbiarskie. odbył w latach 1947 - 1951 na Wydziale Rzeźby początkowo w Sopocie, następnie na PWSSP w Poznaniu. Przez kolejne sześć lat wykładał na tejże uczelni. Oprócz działalności w tzw. czystej sztuce - tworzy rękodzieła użytkowe (projektuje i wykonuje ozdobne bramy, parkany, lampy, kraty itp. oraz rekonstruuje zniszczone obiekty zabytkowe).

Artysta jako pierwszy wyszedł w latach 50-tych z konwencji rzeźby robionej z kamienia, gipsu czy gliny. W roku 1955 zrobił pierwsze rzeźby z opalanego drewna i spawanego żelaza. Zadania, które stawiał swoim pracom nie mogły być realizowane w tradycyjnej technice i tradycyjnym materiale. Jego wyobraźnia domagała się nowych środków wyrazowych, tzw. „nowej rzeźby". Przyglądając się dziełom artysty łatwo dostrzeżemy ich ciągłą aktualność formalną i treściową. Szczególnie zapadają w pamięć rzeźby antywojenne. Rzeźby te, tak szokujące przed laty, sprawdziły się w czasie i nadal potrafią zadziwiać z tym, że o wiele szersze grono widzów. Czytelne metafory, dynamiczna ekspresja formalna, liryczne i dowcipne tytuły jakby czekały na swego widza. Nic się nie zestarzały.
Chociaż uznawany był za sztandarową postać polskiej awangardy, porzucił na przełomie lat 60 i 70 „wielki świat" i osiadł w Rybitwach nad Jeziorem Lednickim, gdzie w starym warsztacie powstawały jego prace.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jest właścicielem  pokaźnych zbiorów dzieł rzeźbiarza artysty. Rzeźby figuralne można zobaczyć na terenie Ostrowa Lednickiego i Małego Skansenu. Posiadamy również wiele przedmiotów użytkowych stworzonych przez artstę, tj. artystyczne kute żyrandole, kraty, płoty, furtki i bramy, które zobaczyć można w  Wielkopolskim Parku Etnograficznym i przy kościele w Dziekanowicach.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 28 czerwca o godz.14.30 wyjątkowo w świetlicy wiejskiej w Węglewie (z uwagi na remont kościoła). Natomiast uroczystości pogrzebowe rozpoczną sie o godz. 15.00 na cmentarzu w Węglewie.


Fot.A.Ziółkowski

Archiwum