poniedziałek 06 sierpień 2012

Życie dworskie w Gieczu - relacja

Piąta już w tym roku niedziela w muzeum pt. „Sztuka średniowieczna” przyciągnęła na teren Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu rzesze odwiedzających dostarczając im jak zwykle dużo wrażeń.

 

    Piękna pogoda w niedzielne popołudnie 5 sierpnia sprzyjała wszystkim chcącym na grodzie w Gieczu zapoznać się z urokami życia dworskiego. Aby wprowadzić uczestników w atmosferę życia dworskiego spotkanie rozpoczęło się od średniowiecznych tańców.

    Następnie w czasie oczekiwania na przybycie księcia gieckiego grodu uczestnicy zabrali się za przygotowanie akcesoriów niezbędnych w życiu dworskim. W związku z tym chłopcy z ojcami zajęli się wykonywaniem rycerskiego wyposażenia w postaci mieczy, tarcz oraz przynoszących szczęście w walce amuletów. Natomiast dziewczynki wraz z mami przygotowywały części stroju potrzebne damom dworu – ozdoby, bransoletki, opaski i chusteczki.

    Przybyły w międzyczasie książę ogłosił dekret o budowie zamku i odbyciu turnieju celem sprawdzenia waleczności młodych kandydatów na rycerzy i damy dworu. Zadania budowy i obrony zamku podjęli się rodzice. Gdy tylko zamek został skończony dzieci z niezwykłą zawziętością i walecznością przystąpiły do jego oblegania. Zaciekłość atakujących sprawiła, że zamek po krótkich, ale intensywnych zmaganiach wpadł wraz z chorągwią w ręce zwycięskich dzieci.

    Po zdobyciu zamku dzieci udały się przed oblicze księcia i w nagrodę za waleczność okazaną w boju, chłopcy dostąpili zaszczytu uroczystego pasowani na rycerzy gieckiego grodu, natomiast dziewczynki zostały mianowane damami dworu. Uroczystość zgodnie z dworskim zwyczajem zakończyła uczta wraz z tańcami.

    Dodatkowo uczestnicy gieckiej „Niedzieli w muzeum” mogli popróbować swoich sił w średniowiecznej kaligrafii uprawianej w dworskich skryptoriach, czyli w ozdabianiu ksiąg oraz pisaniu metalowym stilusem na drewnianej deseczce pokrytej woskiem i piórem na pergaminie. Ponadto chętni mogli wziąć udział w rozgrywkach zręcznościowej i jak się powszechnie sądzi wynalezionej przez wikingów grze kubb.

    Jak na to wskazywały uśmiechnięte twarze dzieci i rodziców wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania wyjechali z miłymi wrażeniami. Kolejne spotkanie z serii „Niedziela w muzeum” odbędzie się już za miesiąc, 2 września. Będzie to rekonstrukcja słowiańskiego obrzędu dożynek, czyli podziękowania za plony w wykonaniu znanego odtwórcy dawnych zwyczajów Sławomira Uty „Radbora” i zespołu Percival.

 

Tegoroczne niedzielne spotkania na gieckim grodzi są możliwe dzięki dofinansowaniu   przyznanemu MPP na Lednicy przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Światowid w ramach działania 4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

  

 

 


 

 

Archiwum