wtorek 22 maj 2018

IZABELLA 2017

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy nagrodzone w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2017.

21 maja 2018 roku w Muzeum Pałac w Rogalinie, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2017.

W tej edycji konkursu organizowanego przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zostało nagrodzone dwoma nagrodami pierwszymi.

W kategorii „Działalność naukowa i wydawnicza” Kapituła Konkursu nagrodziła Muzeum za książkę pt. Radzim. Gród i wieś nad Wartą, która przedstawia dzieje Radzimia położonego nad Wartą, w centralnej Wielkopolsce, w odległości około 25 km na północ od Poznania. Publikacja została wydana z pomocą finansową Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina i Urzędu Miejskiego w Obornikach.

W kategorii „Konserwacja, ochrona dziedzictwa kultury, inwestycje” Muzeum zostało nagrodzone za konserwację wiatraka z Gryżyny i spichlerza z Majkowa. Obydwa zabytki znajdują się na terenie tzw. Małego Skansenu, tuż przy przeprawie promowej na Ostrów Lednicki. Wiatrak z Gryżyny przeniesiony do Muzeum w 1972 roku jest najstarszym zachowanym w Polsce wiatrakiem – został zbudowany w 1585 roku. Natomiast spichlerz z Majkowa to XVIII-wieczny budynek gospodarczy w Muzeum od 1970 roku. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nagrodzonymi projektami i własnej oceny zeszłorocznych dokonań Muzeum.

 

 

fot. J. Górecki, A. Kowalczyk, M. Krężałek, M. Sikora

Archiwum