czwartek 20 czerwiec 2013

„The Viking World. Cultures in Contact” Kopenhaga - Londyn - Berlin

Zabytki Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy na światowych wystawach.

Wspólnym projektem Nationalmuseet w Kopenhadze, The British Museum w Londynie i Museum für Vor- und Frühgeschichte w Berlinie jest ekspozycja „The Viking World. Cultures in Contact”. Kolejne jej odsłony zostaną zaprezentowane w najważniejszych muzeach Danii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Główną ideą wystawy jest ukazanie średniowiecznych Skandynawów – tytułowych Wikingów przez pryzmat ich kontaktów sięgających od Morza Kaspijskiego po północny Atlantyk i od obszarów arktycznych po Morze Śródziemne. W prezentacji świata Wikingów uwaga zostanie skierowana na prezentację ludzi, miejsc i wydarzeń. Koncepcja wystawy osnuta jest wokół 37-metrowej łodzi pochodzącej z Roskilde symbolicznie łączącej wszystkie sfery życia wikingów. Zasadniczymi tematami będą wierzenia i rytuały, systemy władzy oraz sztuka wojenna, ekspansja i kontakty kulturowe Skandynawów we wczesnym średniowieczu. Wikingowie zostaną pokazani w kontekście globalnym, podkreślającym rozległe kontakty oraz interakcje między kulturami – wyjaśnia Neil MacGregor, dyrektor British Museum.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy wypożycza na wystawę zestaw uzbrojenia wczesnośredniowiecznego wydobytego z jeziora Lednica. Znajdują się w nim, obok kolczugi i miecza, najpewniej pochodzący z Norwegii srebrzony grot włóczni oraz kopia hełmu z nosalem posiadającego liczne analogie na północnych terenach Europy. Przedmioty te mają podkreślać m.in. kontakty handlowe, do jakich dochodziło na styku państwa pierwszych Piastów z krajami skandynawskimi.

Wystawa będzie prezentowana w Nationalmuseet w Kopenhadze od 22 czerwca do 18 listopada 2013 roku, w British Museum od marca do czerwca 2014 roku, a w Museum für Vor- und Frühgeschichte oraz w Martin Gropius Bau w Berlinie w okresie jesień 2014 – zima 2015.

Archiwum