poniedziałek 18 listopad 2013

Wystawa "Wyspa Władców Ostrów Lednicki" w Gnieźnie

wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Wystawa Wyspa Władców Ostrów Lednicki poświęcona jest jednemu z ważniejszych regionów osadniczych, którego głównym punktem był gród na wyspie jeziora Lednica.
Liczne zbiory przedmiotów kultu chrześcijańskiego znalezione na Ostrowie Lednickim, zarówno dobra luksusowe, jak i militaria wydobyte z dna jeziora, świadczą o roli tego terenu w tworzącym się na przełomie IX/X wieku państwie polskim. Pokazują jednocześnie potężną rangę polityczno-religijną jednego z ówczesnych centrów władzy Mieszka I.
W przypałacowej kaplicy przedromańskiego pałacu książęcego odnaleziono dwa baseny chrzcielne - przypuszcza się, że to najprawdopodobniej tam odbył się symboliczny Chrzest Polski. Odnaleziono tu cenny bizantyjski relikwiarz (stauroteka), w którym przechowywano fragment Drzewa Krzyża Chrystusowego, skrzynkę do deponowania relikwii, grzebień wykonany z kości słoniowej jak i liczne ozdoby ze złota.
Zamiarem dra Janusza Góreckiego, autora scenariusza wystawy, jest pobudzenie do myślenia o polskiej tożsamości i stawiania pytań dotyczących dawnego świata, który próbujemy odczytać i zrozumieć.Wernisaż wystawy odbył się w piątek 22 listopada o godzinie 13:00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, a oglądać ją będzie można do 9 marca 2014.


kurator wystawy: Janusz Górecki, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
współpraca: Tomasz Janiak, Muzeum Początków Państwa Polskiego

aranżacja wystawy: Wojciech Kujawa, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy


Archiwum