Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza grupy szkolne ze wszystkich typów szkół i w każdym wieku do udziału w lekcjach muzealnych. Programy edukacyjne w skład których wchodzą warsztaty, wykłady, zajęcia twórcze czy spacery w terenie stanowią fantastyczną alternatywę tradycyjnego zwiedzania.
Kultura w jogurcie a kultura w skansenie! Między reklamą a życiem - czasy, w jakich aktualnie żyjemy to najsilniej stymulujący okres w dziejach Ziemi. Zewsząd atakują nas informacje zmuszając do dzielenia naszej uwagi między komputery, iPhony, billboardy i setki kanałów TV, przez które przewijają się reklamy, co rusz to nowych produktów czy usług. Jak w tym gąszczu informacji wyłowić to, co najważniejsze? Jak nie nabrać się na tanie chwyty marketingowe i wyłowić to, co wniesie w nasze życie jakąś wartość, co okaże się „czymś”, co jest istotniejsze od like'ów na portalach społecznościowych. Czy kultura w naszym życiu jest czymś więcej niż hasłem reklamowym mówiącym o „żywych KULTURACH bakterii” w jogurcie? Jak współcześnie ją rozumiemy, czym jest dla nas, a czym była dla naszych przodków? Czy dziś, aby uznać się za odbiorcę kultury wystarczy iść raz na jakiś czas do kina i mieć konto na Instagramie? Zapraszamy na zajęcia wszystkich tych, którzy mają odwagę „wyjść” ze swej strefy komfortu i spędzić półtorej godziny bez telefonu i zegarka… w miejscu, które ukazuje prawdziwe życie.
Zajęcia problemowe/czas trwania do 90 min./max. 30 uczestników. Wiek uczestników: VIII klasa SP; licealiści.
Wieś jako źródło inspiracji twórczych - co inspirowało artystów w tradycyjnej kulturze wsi? Co może inspirować współcześnie? Zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest zintegrowanie dwóch zasadniczych kwestii – estetycznej przyjemności obcowania z wyjątkową rekonstrukcją wsi oraz satysfakcji płynącej z możliwości twórczej realizacji, Dział Edukacji przygotował program z myślą o wszystkich tych, którzy łakną wyrażenia się w sposób wyjątkowy i kreatywny. Jak powiedział Pablo Picasso: „Artysta jest zbiornikiem wzruszeń pochodzących zewsząd; z nieba, z ziemi, z kawałka papieru, z przechodzącej postaci, z pajęczyny”. Mając na uwadze te słowa i działając twórczo, postaramy się to udowodnić!
KLASY IV-VIII; młodzież licealna, studenci, seniorzy
Wyprawa w przeszłość wsi wielkopolskiej - zajęcia prowadzone w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Uczestnicy dzięki tyflografikom będą mogli poznać fasady charakterystycznych budynków wsi jak kościół czy karczma, układ zagród i plan wiejskiej chałupy. Wydzielone muzealia, które będą mogli wziąć w dłonie z pewnością uczynią te zajęcia czymś wyjątkowym. Dzięki nim odkryjemy wiele tajemnic zaklętych w tych szczególnych przedmiotach, mówiących zarówno o życiu codziennym dawnych mieszkańców wsi, jak i ich zwyczajach czy obrzędach (zajęcia dla osób z dysfunkcjami).
Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godz. 10:00-14:30. Liczba uczestników lekcji: 25 osób (zamówienia oraz szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z Działem Edukacji Muzealnej 61 102 82 91.
Rezerwacji proszę dokonywać mailowo edukacja@lednica.pl
Informujemy, że podczas zajęć edukacyjnych mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby MPPL (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronach internetowych MPPL, social mediach – na fanpage’ach Muzeum). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać: wizerunki osób biorących udział w zajęciach edukacyjnych oraz prac wykonanych w czasie zajęć. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez MPPL ze zdjęć, o których mowa powyżej.