logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
PL EN UK
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny otwarcia i ceny biletów Baza gastronomiczna i noclegowa Kalendarium 2022 Deklaracja dostępności

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Muzeum na światowych wystawach

Badania

Badania interdyscyplinarne Badania archeologiczne Badania podwodne Badania przyrodnicze Badania etnograficzne

Zespół

Rada Muzeum

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwonników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Przetargi Newsy Blog FAQ
Oferta Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Ostrów Radzimski Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wystawy objazdowe Archiwum

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Grzybowo

Rezerwat proponuje zajęcia bez względu na podział wiekowy (poza inicjacją wojownika). Każdy z programów stanowi wyjątkową podróż w przeszłość. W czasie zajęć wykorzystywane są metody aktywizujące, pozwalające uczestnikom w atrakcyjny sposób przybliżyć odległe czasy naszych przodków. Zajęcia prosimy zamawiać mailowo grzybowo@lednica.pl lub pod numerem telefonu 507 513 798 

 

 
 
Zajęcia całoroczne 
Jak grody budowano – zajęcia warsztatowe polegające na wykonaniu makiety piastowskiego grodu. Uczestnicy zajęć zostają podzieleni na niewielkie grupy (drużyny) i po wcześniejszym zapoznaniu się z budową i funkcjonowaniem grodu, samodzielnie wykonują makietę. Makieta wykonywana jest na wcześniej przygotowanych podkładkach, materiał z których "budowany" jest gród to glina, patyczki, kamyki. Z takich samych materiałów, tylko w większej skali, budowane były piastowskie grody. Uczestnicy zajęć mogą wykonane makiety zabrać ze sobą/warsztat rekonstrukcyjny/max. 30 osób/czas 45-60 min 
U garncarza w zagrodzie – zajęcia warsztatowe w czasie których uczestnicy zapoznają się z zabytkowymi naczyniami i przedmiotami glinianymi oraz technikami garncarskimi i sposobami ozdabiania wyrobów garncarskich. Po krótkim wprowadzeniu i pokazaniu zabytkowych naczyń oraz ich fragmentów uczestnicy otrzymują przygotowaną wcześniej glinę artystyczną. Prowadzący krok po kroku tłumaczy proces oraz kolejność wykonywania poszczególnych fragmentów stylizowanego naczynia wczesnośredniowiecznego. Po wykonaniu własnego naczynia następuje jego zdobienie według wzorów z naczyń ze znalezisk archeologicznych. Uczestnicy zabierają wykonane przez siebie naczynie. Naczynia nie są wypalane/warsztat/max. 30 osób/czas 45-60 min 
Między bardkiem a krosnem – zajęcia warsztatowe na których uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami tkackimi stosowanymi w dawnych wiekach. Poznają zarówno sposób pracy na bardku jak i krośnie ręcznym. Po krótkim wprowadzeniu i omówieniu technik, uczestnicy zostają podzieleni na mniejsze grupy i samodzielnie z przygotowanej wcześniej wełny wg podawanych wskazówek, wykonują fragment krajki na bardku/warsztat/max. 30 osób/czas 45-60 min
Igłą i rzemieniem – zajęcia warsztatowe na których każdy z uczestników, z przygotowanych wcześniej materiałów (skóra, filc, nici, rzemienie, modelina), samodzielnie wykonuje kolorowe ozdoby na szyję bądź rękę. Starsi uczestnicy warsztatów zamiast ozdób stylizowanych na biżuterię wczesnośredniowieczną mogą wykonać niewielką sakiewkę ze skóry lub filcu oraz wybić monetę/warsztat/max. 30 osób/czas 45-60 min. 
Co piszczy w trawie – zajęcia warsztatowe na których uczestnicy zapoznają się z przyrodą grodu i najbliższego sąsiedztwa. Po krótkim omówieniu fauny i flory występującej na terenie grodu, uczestnicy z przygotowanych materiałów samodzielnie wykonują zwierzątko/warsztat/max. 30 osób/czas 45 min.  
Spotkanie w zoologu Jana Brzechwy – zajęcia warsztatowe dla najmłodszych. Uczestnicy zapoznają się z wierszami Jana Brzechwy czytanymi przez prowadzących zajęcia. Następnie otrzymują drewniane podobizny zwierząt i malują przy pomocy farb/warsztat/max. 30 osób/czas 45 min.  
 
                                                        
Zajęcia od kwietnia do września 
Mój pierwszy wykop – zajęcia terenowe pozwalające poznać pracę archeologa. Uczestnicy, po zapoznaniu się z metodami i technikami pracy archeologa, sami, przy użyciu szpachelek i pędzelków w przygotowanym wykopie, odkrywają ukryte przedmioty takie jak: kości, kopie zabytków i oryginalne fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej. Poza pracą terenową, poznają również dalszy etap prac archeologicznych wypełniając przygotowaną "kartę zabytku". Opisują w niej wybrany przez siebie przedmiot, wcześniej znaleziony w wykopie. Każdy z uczestników zabiera "kartę zabytków" ze sobą/zajęcia terenowe/max. 30 osób/czas 45 min (w zależności od warunków atmosferycznych). 
U kowala ciężka robota – lekcja pokazowa w czasie której uczestnicy zapoznają się z zabytkami metalowymi oraz technikami produkcji i wykonywania wyrobów kowalskich. Podczas lekcji prowadzonej w kuźni znajdującej się na terenie grodu, kowal wykonuje przedmiot żelazny. Podczas pracy omawia poszczególny fazy obróbki wykuwanego przedmiotu. Pokazywane jest również wyposażenie kuźni/lekcja pokazowa/max. 30 osób/czas 45 min (w zależności od warunków atmosferycznych).
Inicjacja wojownika – zajęcia w formie gry terenowej. Uczestnicy mają do pokonania specjalnie zaaranżowany tor przeszkód. Prowadzący dokładnie omawia technikę oraz sposób jego pokonania. Każdy z uczestników pokonuje tor samodzielnie (jest możliwość pokonania toru na czas – dla chętnych). Oprócz pokonania toru przeszkód trzeba wykazać się jeszcze umiejętnościami w rzucaniu włócznią oraz strzelania z łuku/gra terenowa/max. 30 osób/czas 45-60 min/dla klas szkół podstawowych i średnich. (Od kwietnia do września, w zależności od warunków atmosferycznych).
Poszukiwacze skarbu Grzybowskiego Grodu - gra terenowa polegająca na odszukaniu skarbu pozostawionego przez wojownika na grodzie. Uczestnicy dzieleni są na mniejsze grupy (drużyny) i po krótkim omówieniu zasad gry otrzymują mapkę z poszczególnymi punktami oraz kartę z zadaniami do wypełnienia. Czytając kolejne zadania i wykonując odczytane wskazówki idąc od punktu do punktu odnajdują skarb/gra terenowa/max. 30 osób/ czas 45 min (Od kwietnia do września, w zależności od warunków atmosferycznych). 
 
 
Zajęcia okolicznościowe
Tradycje wielkanocne – baranek, kurczak, pisanka czy pająk – uczestnicy zapoznają się ze zwyczajami Świąt Wielkanocnych (krótka prezentacja). Następnie w zależności od wyboru zajęć z przygotowanych materiałów wykonują: pająka ze słomek – tradycyjna ozdoba ludowa wieszana pod sufitem w domu, pisankę, malują farbami wycięte postacie zwierząt (kaczka, baranek, zając), baranek z gliny, stroik wielkanocny/zajęcia warsztatowe/max. 30 osób/czas 45 min (marzec, kwiecień).
Moja Marzanna – zajęcia na których uczestnicy podczas prezentacji zapoznają się z tradycją topienia lub palenia Marzanny, kim była Marzanna i skąd się wziął taki zwyczaj. Z przygotowanych materiałów (drewno, bibuła, skrawki materiału) każdy z uczestników samodzielnie wykonuje niewielką własną Marzannę/zajęcia warsztatowe/max. 30 osób/czas 45 min (marzec). 
Świąteczne ozdoby choinkowe – zajęcia na których każdy z uczestników zapoznaje się z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia. Skąd wzięła się choinka, dlaczego dajemy prezenty. Z przygotowanych materiałów każdy z uczestników wykonuje tradycyjną ozdobę choinkową. W zależności od wyboru zajęć: bombka, ludowy pająk ze słomy, Mikołaj, aniołek, choinka, kartka świąteczna/zajęcia warsztatowe/max. 30 osób/czas 45 min (listopad/grudzień).
 
Zajęcia przyrodnicze
Ścieżka edukacji ekologicznej Grodu w Grzybowie. W 2015 roku na terenie Grodu w Grzybowie powstała ścieżka edukacji ekologicznej. Na 5 przystankach ścieżki opatrzonych w tablicę, uczestnicy zapoznają się z przyrodą grodu ale również poznają jego historię. Podczas spaceru poszukują ciekawostek przyrodniczych. Biorą również udział w warsztatach edukacyjnych na których otrzymują materiały dydaktyczne dotyczące przyrody grodu. Mają za zadanie złożyć puzzle o tematyce przyrodniczej oraz rozwiązać kilka zagadek przyrodniczych/spacer edukacyjny/max. 30 osób/czas 45 min (w zależności od warunków atmosferycznych).
 
      
  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Deklaracja dostępności
  • Przetargi
  • Dla mediów
Nagroda Orła
Nagroda Orła
Projekt
Projekt
Modernizacja Muzeum
Modernizacja Muzeum
Szlak Św. Jakuba
Szlak Św. Jakuba
Projekt
Projekt
Film Wyspa władców
Film Wyspa władców
Do pobrania
Do pobrania
Studia Lednickie
Studia Lednickie
DOTACJE
DOTACJE
Albin Węsierski
Albin Węsierski
Urzad
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Copyright © Lednica 2022