logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
PL EN UK
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny otwarcia i ceny biletów Baza gastronomiczna i noclegowa Kalendarium 2022 Deklaracja dostępności

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Muzeum na światowych wystawach

Badania

Badania interdyscyplinarne Badania archeologiczne Badania podwodne Badania przyrodnicze Badania etnograficzne

Zespół

Rada Muzeum

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwonników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Przetargi Newsy Blog FAQ
Oferta Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Ostrów Radzimski Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wystawy objazdowe Archiwum

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Giecz

 

Jeden z najważniejszych piastowskich ośrodków centralnych, umieszczony przez Galla Anonima (obok Gniezna, Poznania i Włocławka) na liście wielkich grodów Bolesława Chrobrego. Na tle innych warowni pobudowanych przez Piastów na obszarze, gdzie wykrystalizowało się i skąd rozprzestrzeniało się ich władztwo, Giecz wyróżnia wyjątkowo wczesna metryka. Jego początki wiążą się z niewielkim gródkiem wzniesionym w latach 60. IX wieku, jeszcze w okresie przedpaństwowym.
Giecki gród, którego wyjątkowe znaczenie dla członków dynastii przypada na okres wczesnopiastowski (do najazdu księcia czeskiego Brzetysława w 1039 roku), funkcjonował przez cały kilkusetletni czas panowania Piastów. Zachowane do tej pory pozostałości drewniano-ziemnych umocnień doskonale ukazują rozmach piastowskich inwestycji. W ich obrębie znajdują się eksponowane in situ kamienne relikty jednych z najwcześniejszych budowli monumentalnych na ziemiach polskich.
Są to znajdujące się w południowej części grodziska fundamenty zaplanowanego na wielką skalę pałacu książęcego ze sprzężoną z nim kaplicą w kształcie rotundy, którego budowę przerwano w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast kamienny mur widoczny w północnej partii majdanu jest pozostałością obiektu zrealizowanego w początkach XI wieku. Był to kościół, którego architektura nie znajduje swoich odpowiedników na ziemiach polskich. Jednym z rewelacyjnych obiektów związanych z kościołem jest unikatowa krypta relikwiarzowa nawiązująca do krypt okresu karolińskiego.
Giecz skrywa jeszcze wiele tajemnic, których wyjaśnieniu służą prace archeologiczne podejmowane zarówno na grodzisku, jak i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
 

Zbiory

O znaczeniu Giecza w okresie piastowskim, w tym o wysokiej pozycji społecznej jego mieszkańców, świadczą również gieckie zbiory, których liczną grupę stanowią importy z odległych terenów, a wśród nich przedmioty unikatowe. Wskazać można tu m.in. na brązowy rylec do pisania na powoskowanych tabliczkach (tzw. stilus), zoomorficzną rękojeść bicza z poroża czy też złocone okucie z tamgą Rurykowiczów. Niezwykle bogata jest kolekcja ozdób i elementów odzieży, nierzadko odznaczających się wysokim kunsztem artystycznym i wykonanych z metali i kamieni szlachetnych. Bardzo ważną częścią gieckich zbiorów są militaria, a wśród nich słynny szyszak paradny (jeden z czterech znalezionych na terenie domeny piastowskiej) oraz X-wieczny miecz z nierozszyfrowaną do dziś inskrypcją. Potwierdzenie wyjątkowego gospodarczego znaczenia piastowskiego Giecza znajdujemy w niespotykanie licznej kolekcji wag składanych oraz odważników. Świadczą o nim również liczne znaleziska monet, a wśród nich denar Bolesława Chrobrego Princes Polonie.

 

Wystawy stałe

Wystawy czasowe

 

  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Deklaracja dostępności
  • Przetargi
  • Dla mediów
Nagroda Orła
Nagroda Orła
Projekt
Projekt
Modernizacja Muzeum
Modernizacja Muzeum
Szlak Św. Jakuba
Szlak Św. Jakuba
Projekt
Projekt
Film Wyspa władców
Film Wyspa władców
Do pobrania
Do pobrania
Studia Lednickie
Studia Lednickie
DOTACJE
DOTACJE
Albin Węsierski
Albin Węsierski
Urzad
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Copyright © Lednica 2022