- jałownika (B1) wykonano stację transformatorową, agregat prądotwórczy i rozdzielnię główną SN i NN w istniejącym budynku jałownika (B1) wraz z wydzieleniem w nim pomieszczeń dla tych celów. Wykonano również remontu dachu oraz wymieniono na nową instalację odgromową oraz instalację uziemiającą i połączeń wyrównawczych budynku.
- bukaciarni (B2) wykonano kotłownię gazową i przyłącza wody wraz z wydzieleniem w nim pomieszczeń dla tych celów, wzmocnieniem stropu nad kotłownią oraz instalację wentylacji nawiewnej i wywiewnej dla pomp ciepła. Wzmocniono również konstrukcję dachu z wymianą deskowania, montażem ocieplenia oraz ułożeniem 1 warstwy papy podkładowej termozgrzewalnej.
- jałownika (B1) i bukaciarni (B2) zamontowano urządzenia osuszające które oddziałują na potencjał elektryczny muru i metodą nieinwazyjną blokują proces podciągania kapilarnego w murach budynków.
Wykonano również infrastrukturę techniczną obejmującą sieci, przyłącza, instalacje wewnętrzne branży sanitarnej oraz elektrycznej silno- i słaboprądowej. Ponadto wykonano drogi pożarowe wzdłuż budynku A1 z oświetleniem zewnętrznym oraz zamontowano ogrodzenie wydzielające plac budowy objęty kolejnym etapem.
W wyniku realizacji I etapu projektu powstał obiekt (A1 i A2) posiadający nowoczesne pracownie archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, salę edukacyjną, dwie sale kinowe dla prezentacji filmów o Ostrowie Lednickim i początkach państwa polskiego (kilka takich już nakręcono – zdobyły one nagrody w Polsce i na świecie – Hiszpania, USA itd.), pomieszczenia magazynowe, sale ekspozycyjne (sala wystaw stałych i czasowych) i konferencyjne oraz niezbędne dla funkcjonowania tego obiektu pomieszczenia socjalne, techniczne, sanitarne i kasa.
Obiekt (A1 i A2) dostosowano dla osób niepełnosprawnych i niewidzących. Zamontowano dwie windy osobowo-towarowe, wykonano ścieżki dotykowe, oznaczenia w Braille’u, toalety przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, w budynku brak progów, min. szerokość otworów drzwiowych to 90 cm, wykonano podjazdy zewnętrzne.
Obiekt po rozbudowie - przebudowie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych, umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z jego utrzymaniem oraz zapewnia długoletnią trwałość, i nieponoszenie co roku przez Muzeum, tak jak jest to obecnie, wysokich nakładów na remonty.