logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
PL EN UK

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Muzeum na światowych wystawach Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Badania

Badania interdyscyplinarne Badania archeologiczne Badania podwodne Badania przyrodnicze Badania etnograficzne

Zespół

Rada Muzeum

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwonników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny otwarcia i ceny biletów Baza gastronomiczna i noclegowa Kalendarium 2023 Deklaracja dostępności

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo
Przetargi Newsy Blog FAQ
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wypożyczenie wystaw planszowych Wystawy objazdowe Archiwum

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Ostrów Lednicki

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza grupy szkolne ze wszystkich typów szkół i w każdym wieku do udziału w lekcjach muzealnych. Programy edukacyjne w skład, których wchodzą warsztaty, wykłady, zajęcia problemowe czy gry w terenie stanowią fantastyczną alternatywę tradycyjnego zwiedzania.
Szczegółowe informacje odnoszące się do sposobu zamawiania zajęć, wolnych terminów, cen itp. mogą uzyskać Państwo pod nr tel. 61 102 82 91. 
W sprawie organizacji programów czy przygotowania zajęć pod specjalne zamówienie prosimy o kontakt pod adresem edukacja@lednica.pl
 
 
UWAGA: zajęcia uzależnione są od pogody – edukatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany tematu zajęć.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą lekcji muzealnych:
 

      
SIEDZIBA MUZEUM
 
 
 
Magiczna mikstura lednicka - średniowieczny pakiet edukacyjny (zajęcia w sali edukacyjnej)
Wyjątkowe zajęcia bez nudy, które współtworzą uczestnicy. Zajęcia składają się z kilku bloków tematycznych m.in biżuteria, przedmioty kultu, muzyka czy militaria. Ochotnicy będą mogli wcielić się w postać słowianki i woja, poznać zasady walki czy usłyszeć dźwięki średniowiecza. Zajęcia te dają sposobność poznania wielu przedmiotów od naczyń, elementów uzbrojenia po dawne instrumenty muzyczne. Ważnym elementem zajęć są zainteresowania i intuicja osób uczestniczących.
Czas trwania 45 min./25 osób.
 
(Nie)sprawni w kulturze (zajęcia w sali edukacyjnej)
„To nie indywidualne ograniczenia, ale zewnętrzne bariery utrudniające uczestniczenie w życiu czynią człowieka niepełnosprawnym” (konwencja ONZ) – Program społeczny, przygotowany w celu wzbudzenia empatii, większego zrozumienia i pewnego oswojenia się z kwestią niepełnosprawności. W czasie zajęć uczestnicy wykonują różnego typu doświadczenia, które przybliżają im świat osób z dysfunkcjami, w myśl zasady, że warto widzieć nie tylko oczami ale i sercem.
Zajęcia problemowe/czas trwania 60-90 min./max. 25 osób.
 
 
 
 
 
 
OSTRÓW LEDNICKI (Wyspa)
 
 
 
 
Ostrów Lednicki, chrzcielnica narodowa czy wyspa władców? 
Ostrów Lednickie zajmuje bardzo ważne miejsce we wczesnej historii naszego kraju.Co stanowi o wyjątkowości niewielkiej wyspy na jeziorze Lednica? To, że nazywana jest wyspą władców, czy też może sakralny charakter miejsca, w którym Mieszko przyjął chrzest? Podczas zajęć terenowych zaprosimy do dyskusji o Ostrowie – każda osoba będzie mogła udzielić własnej odpowiedzi. Pozwolimy też przemówić wspaniałym ruinom oraz pięknie wykonanym kopiom zabytków.
Wykład w terenie/czas trwania ok. 60 min./max. 35 osób.

 

W poszukiwaniu zaginionej relikwii – gra terenowa.
Uczestnicy gry wcielają się w różne stronnictwa, które chcą odnaleźć zaginioną relikwię - włócznię św. Maurycego. Każda z grup otrzymuje mapę wyspy i tajemniczy list, który tłumaczy im zasady zabawy. Tak wyposażeni ruszają w historyczną przestrzeń na poszukiwanie relikwii. Gra odbywa się na terenie Ostrowa Lednickiego.
Gra terenowa/czas trwania 45-60 min./max. 20 osób. Wiek uczestników: III-VI klasa.  
 
 
Życie codzienne we wczesnym średniowieczu – zajęcia z pokazem w zagrodzie.
Zapraszamy na pasjonującą wyprawę w przeszłość. Spojrzymy na wyjątkowe dzieła w postaci kopii najcenniejszych zabytków.  Postaramy się przybliżyć historię naszego pierwszego władcy. Odwiedzimy domostwa znajdujące się na podgrodziu poznając w ten sposób pewien tryb życia naszych przodków.
Czas trwania 60 min. /30 osób.
 
 
 
 
 
 
Archeolog - poszukiwacz skarbów czy badacz przeszłości?
Któż nie słyszał o filmowym archeologu Indianie Jonesie? Jednak prawdziwy archeolog rzadko miewa aż tak dramatyczne i romantyczne przygody. Na zajęciach będzie można poznać warsztat pracy archeologa i dowiedzieć się, że działa nie tylko w terenie.

Problemy do zastanowienia:

- Czy „poszukiwacze skarbów” są dzisiaj potrzebni?

- Jak kultura popularna wpływa na postrzeganie niektórych zawodów (archeolog, policjant, prawnik, lekarz)?

Zajęcia problemowe./czas trwania ok. 60 min./max. 35-40 osób.

 
Elementy obronne na Ostrowie Lednickim.
Spacer po wyspie  połączony z prezentacją zasadniczych elementów systemu obronnego grodu i określeniem roli jego poszczególnych elementów. Zapoznanie się z nimi i porównanie do konstrukcji obronnych innych grodów centralnych z czasów panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej, pozwoli docenić realizowaną przez nich wizję powstającego państwa.
Spacer tematyczny/czas trwania ok. 60 min./max 35 osób.
 
 
Kobieta w średniowieczu.
W trakcie lekcji prezentowane są informacje dotyczące różnych aspektów życia kobiet w okresie średniowiecza (życie kobiet z różnych stanów społecznych, przestępstwa kobiet, moda). Uczestnicy poznają również historie życia kilku kobiet żyjących w tym okresie w różnych miejscach Europy.
Wykład z prezentacją/czas trwania ok. 60 minut/max. 35-40 osób.
 
 
Życie codzienne we wczesnym średniowieczu na podstawie źródeł archeologicznych.
Uczestnicy zajęć dowiedzą się o różnorodnych źródłach, z których czerpana jest wiedza o przeszłości. Szczególna uwaga poświęcona będzie materiałom archeologicznym pochodzącym z badania Ostrowa Lednickiego oraz średniowiecznej roślinności. Zajęcia odbywają się w zrekonstruowanych średniowiecznych budynkach mieszkalnych na Ostrowie Lednickim.

Lekcja w terenie lub w pomieszczeniu/czas trwania ok. 60 min./max. 30 osób.

 
Zawracanie głowy nogami, czyli z tańcem przez wieki.
Uczestnicy zajęć zostaną zaznajomieni z podstawowymi informacjami dotyczącymi dziejów tańca oraz poznają podstawowe kroki kilku dawnych tańców tańczonych nie tyko na dworach.

Zajęcia zachęcają do uczestnictwa w zabawach, dostarczają dobrej rozrywki, poprawiają kondycję i koordynację ruchową.

Warsztaty/czas trwania ok. 60-90 min./max. 35 osób (prosimy o zabranie obuwia sportowego).

 
Światłem malowane.
Szkoła podstawowa 1-8. Zapoznanie z historią witraży, techniką ich wykonywania połączone z samodzielnym wykonaniem „witraża” (tektura, bibuła).
Warsztaty z wykładem/czas trwania 45-60 min./max 15 osób.

 

Skarby Ostrowa Lednickiego.

  Ostrów Lednicki to wyspa szczególna dla początków Państwa Polskiego. Siedziba pierwszych władców oraz prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I a wraz z nim symbolicznego chrztu Polski. Biorąc pod uwagę przysłowie "tam gdzie władza - tam i bogactwo", również na lednickiej wyspie i w jej pobliżu odkryto wspaniałe skarby monet i biżuterii. W trakcie lekcji muzealnej zostaną przedstawione zdjęcia i kopie najciekawszych egzemplarzy oraz opowiedziana zostanie historia tych znalezisk (często przypadkowych). Opowiemy również o tym jak zachować się w przypadku odkrycia skarbu, a to może się przytrafić każdemu.
Lekcja dla wszystkich grup wiekowych/czas trwania 45-60 min./ok. 30 osób. 

                  
 
 
Ostrów Lednicki przed Piastami.
Lednica postrzegana jest jako miejsce zamieszkiwane przez Pierwszych Piastów w okresie wczesnego średniowiecza. Czy w czasach przedpiastowskich wyspą mogły władać inne społeczności? Podczas spotkania uczestnicy zostaną zaznajomieni z życiem codziennym ludności żyjącej na obszarze i w okolicy Ostrowa Lednickiego w pierwszych wiekach naszej ery oraz przed naszą erą na podstawie źródeł archeologicznych.

Prezentacja/wykład/czas trwania ok. 60 min./max. 30 osób.

 
Rzeźba Juliana Bossa - Gosławskiego na Ostrowie Lednickim.
Szkoła podstawowa 7-8, ponadpodstawowa, dorośli. Przedstawienie postaci rzeźbiarza, jego związku z Ostrowem Lednickim i jego najważniejszych dzieł.

Spacer tematyczny/czas trwania ok. 45-50 min./max. 40 osób.

 
Radzim - średniowieczny gród i wieś nad wartą.
W trakcie lekcji przedstawione zostaną dzieje Radzimia - nieistniejącej już wsi na lewym brzegu Warty, na terenie poligonu wojskowego Biedrusko (położonego w odległości około 4 km od Maniewa gm. Oborniki Wielkopolskie) i średniowiecznego grodu (wzniesionego niegdyś na wyspie warciańskiej dziś półwyspie dostępnym od wsi Starczanowo gm. Murowana Goślina), w którym od X do początków XIV wieku koncentrowało się życie całego regionu. 
Czas trwania ok. 1 godz./max. 35 osób.
 
 

Informujemy, że podczas zajęć edukacyjnych mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby MPPL (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronach internetowych MPPL, social mediach – na fanpage’ach Muzeum). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać: wizerunki osób biorących udział w zajęciach edukacyjnych oraz prac wykonanych w czasie zajęć. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej przed rozpoczęciem zajęć jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez MPPL ze zdjęć, o których mowa powyżej.

 

 

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Dziekanowice 32, 62-261 LEDNOGÓRA
tel. centr. (061) 427 50 10
fax: (061) 427 50 20
sekretariat@lednicamuzeum.pl
www.lednica.pl

  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Deklaracja dostępności
  • Przetargi
  • Logo
  • Wirtualne biuro prasowe
Nagroda Orła

Nagroda Orła

Projekt

Projekt

Modernizacja Muzeum

Modernizacja Muzeum

Szlak Św. Jakuba

Szlak Św. Jakuba

Projekt

Projekt

Film Wyspa władców

Film Wyspa władców

Do pobrania

Do pobrania

Studia Lednickie

Studia Lednickie

DOTACJE

DOTACJE

Albin Węsierski

Albin Węsierski

Urzad
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Wsparcie WRPO
Copyright © Lednica 2023