niedziela 06 wrzesień 2020

12/09 Europejskie Dni Dziedzictwa - Gród w Grzybowie

         Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie od 2010 roku realizuje systematyczną edukację historyczną. W oparciu o wczesnośredniowieczny gród (z X-XI wieku) – obiekt związany z początkami Polski, z dynastią Piastów – możliwe jest prezentowanie przeszłości, zwłaszcza tej związanej z początkami polskiej państwowości.  A więc z początkiem naszej wspólnej drogi do teraźniejszości. Okres funkcjonowania grodu był stosunkowo krótki – około 5 pokoleń, a przez następnych niemal 40 pokoleń został wymazany z naszej pamięci. Dopiero pod koniec XX wieku przywrócił go Olgierd Brzeski inicjując badania i sprawił, że zainteresowało się nim grono naukowców a za nimi także miłośnicy historii, turyści. W 2010 roku na grodzie stanął pawilon muzealny dzięki czemu można realizować nie tylko badania, nie tylko program ochrony ale też prowadzić edukację historyczną. Jak widać gród rozpoczynał swoje życie na nowo kilkukrotnie. Mamy nadzieję, że tym razem na stałe będzie w kręgu zainteresowania naukowego i turystycznego stając się żywą pamiątką i świadectwem tworzenia się państwa Piastów stanowiącego zaczątek dzisiejszej Polski.

   W ramach tegorocznych EDD planujemy prezentacje życia społeczności z czasów Piastów. W grodowej zagrodzie edukacyjnej grupa rekonstruktorska podejmie próbę odtwarzania życia codziennego, zajęć i rzemiosła wczesnośredniowiecznego. Zaprezentujemy współczesną drogę grodu – początek nowożytnego zainteresowania grodem dzięki inicjatorowi badań Olgierdowi Brzeskiemu. Badania naukowe spowodowały zainteresowanie turystyczne grodem.

A także (poprzez wystawę plakatów) ukażemy dotychczasowe wydarzenia (edukacyjne, naukowe, wystawiennicze) jakie miały miejsce na grodzie dzięki powstałemu pawilonowi muzealnemu – oprowadzanie po wystawie godz. 11.00.

W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z aktualnymi wynikami badań prowadzonych na grodzie

– oprowadzanie po grodzie z przewodnikiem o godz. 10.00 i 14.00.

 

9.30-16.30 Grzybowska Akademia Małego Archeologa.

 

Wszystkich turystów zapraszamy z koszami piknikowymi, zachęcamy do wypoczynku i zabawy z historią.

Odwiedzających gród obowiązuje przestrzeganie aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.

 

WSTĘP WOLNY

 

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Grzybowo 10A, 62-300 Września

mail: grzybowo@lednica.pl

tel. 507 513 798

facebook.com/rezerwatgrzybowo

 

 

 


Pobyt na terenie Muzeum powinien odbywać się z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami oraz z zaopatrzeniem się w obowiązkowe i ogólnie stosowane środki ochrony osobistej (maseczki). Prosimy o dezynfekowanie rąk w wyznaczonych do tego miejscach.

Archiwum