poniedziałek 31 sierpień 2020

5/09 Narodowe Czytanie - Gród w Grzybowie

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie zaprasza 5 września w godzinach od 11:00 - 14:00 na dziewiąte Narodowe Czytanie 2020 pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Na grzybowskim grodzie muzealnicy wspólnie z nauczycielami i uczniami Szkoły Społecznej w Grzybowie, pracownikami Biblioteki Pedagogicznej Filia we Wrześni i zaproszonymi gośćmi oraz turystami będą czytać zaproponowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką, Balladynę Juliusza Słowackiego.

 

Balladyna to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski Powstania Listopadowego i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów – dramat o dążeniu do władzy, zbrodni. Bardzo polska, pełna tragizmu i komizmu, osadzona na tle baśniowych dziejów, opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo a także rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Z Kancelarii Prezydenta RP do grodu w Grzybowie przesłano okolicznościowy stempel tej akcji – wszyscy czytający będą mogli uzupełnić nim swój egzemplarz Balladyny.

 

                                                                                                                       WSTĘP WOLNY

 

 

 

Pobyt na terenie Muzeum powinien odbywać się z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami oraz z zaopatrzeniem się w obowiązkowe i ogólnie stosowane środki ochrony osobistej (maseczki). Prosimy o dezynfekowanie rąk w wyznaczonych do tego miejscach.

" >

Archiwum