czwartek 07 sierpień 2014

Akademia Gitary

***

Klasyczne gitarowe brzmienia oraz zaskakujące ukulele. 21 sierpnia Akademia Gitary zagościł w Dziekanowicach. W ramach festiwalu odbyły się aż dwa koncerty. 

 

Na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Kościele z Wartkowic o godzinie 16:00 zabrzmiała muzyka Poznańskiego Kwartetu Gitarowego – młodych, uzdolnionych artystów z Poznania. Zespół sięgał po różnorodny repertuar – od opracowań arcydzieł muzyki klasycznej po utwory napisane na kwartet gitarowy. Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz, Karol Mruk – studenci klasy maestro na Akademii Muzycznej w Poznaniu tworzą zespół, który powstał z inspiracji Łukasza Kuropaczewskiego.

 

W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy o godzinie 17:30 odbył się zaś koncert dla miłośników mniej klasycznych brzmień. Ukulele to instrument kojarzony głównie ze słonecznymi hawajskimi plażami, tym razem jednak było można do usłyszeć w Dziekanowicach. Wszystko to za sprawą Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele. Jednymi z podstawowych elementów każdego występu zespołu są świetny kontakt z publicznością i dobra zabawa – nazwa grupy to przejaw dużego poczucia humoru jego członków. Najważniejszy jest jednak duży talent muzyczny, którym mogą się pochwalić Tomek Grdeń, Piotr Kończal, Tomek Kasprzak i Jacek Ciepliński, tworzący orkiestrę ukulele.

 

Czwórka przyjaciół zaskoczyła słuchaczy grając na ukulele utwory takich wykonawców, jak np. Michael Jackson czy AC/DC.

Akademia Gitary jest jedynym w Europie tej rangi wydarzeniem muzycznym z gitarą na pierwszym planie. Festiwal skupia się na wydarzeniach adresowanych do całych rodzin. Koncert w Dziekanowicach odbył się w ramach cyklu Akademia Gitary: 60+.

 

Autorzy: Konstancja Łazowa, Karol Kamiński

Archiwum