czwartek 06 październik 2011

Październikowa niedziela w muzeum w Gieczu

W niedzielę 2 października w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbyła się rodzinna fabularyzowana gra historyczna pod tytułem „Kupcy, rabusie i wojowie”.

    Tym razem organizatorzy chcieli zapoznać uczestników z tematyką zbrodni i występku wśród naszych słowiańskich przodków. Całość imprezy zorganizowana była w formie śledztwa.

    Na początek każda rodzina otrzymała zwój z historią napadu na zamożnego kupca. Następnie odnaleźć należało zostawione przez rabusiów wskazówki prowadzące do zrabowanego łupu. Nie było to takie łatwe gdyż, aby je otrzymać trzeba było wykonać szereg zadań. Zadania związane były oczywiście z życiem Słowian w dawnych czasach. Uczestnicy musieli więc sprawdzić swoje siły między innymi w wykonywaniu naczyń glinianych, mieleniu na żarnach, czy polowaniu przy użyciu łuku. Po wykonaniu zadań można było otrzymać mapę i wyruszyć w pogoń za złodziejaszkami. Na drodze do łupu czekały jednak przeszkody w postaci łamigłówek. Jedna z grup szybko je jednak trafnie rozwiązała i natrafiła na ślad zakopanego skarbu. Za pomoc w odzyskaniu skradzionej szkatułki z kosztownościami wygrani otrzymali piękny album. Reszta uczestników poprawiła sobie humor w kręgu wiecowym, gdzie płonęło ognisko na którym można było przygotować sobie pyszną strawę. Licznie przybyli goście bawili się wyśmienicie, w czym oprócz sprawnie przeprowadzonej zabawy pomogła piękna pogoda.

    „Kupcy, rabusie i wojowie”  byli przedostatnią imprezą plenerową w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu w bieżącym roku. Tegoroczny cykl zakończy święto Dziadów, które planowane jest na 5 listopada. Dodatkowe informacje o tej imprezie w gieckim grodzie można już teraz uzyskać pod numerem telefonu 61 285-92-22 lub pisząc na adres e-mail: promocja@giecz.pl.

 

opracował: Jakub "Lucjusz" Kamiński

 

Archiwum