poniedziałek 11 lipiec 2011

W lednickim grodzie księcia Mieszka I Ostrów Lednicki

   Na Ostrowie Lednickim w zagrodzie wczesnośredniowiecznej i na podgrodziu zamieszkały grupy odtwórstwa historycznego. Pojawiły się warsztaty rzemieślników, aranżujące teatr-piknik historyczny. Była to żywa lekcja historii, gdzie w atmosferze zabawy i rozrywki propagowana była tradycja i obyczaje z czasów wczesnego średniowiecza – okresu związanego z początkami naszego państwa.

   Głównym celem imprezy było przybliżenie szerokiej grupie odbiorców życia codziennego i zwyczajów z XI i XII wieku. Podczas trwania imprezy każdy przybywający na gród miał możliwość nie tylko obejrzenia ludzi w tradycyjnych strojach, przy tradycyjnych zajęciach, ale mógł samemu spróbować pracy pradawnych rzemieślników, pobyć w warunkach z minionej epoki, a także skosztować tradycyjnej strawy. Osoby zainteresowane mogły zapoznać się z rzemiosłem dawnych warsztatów takich jak bębniarstwo, farbiarstwo, tkactwo, garncarstwo, rogownictwo, kowalstwo czy złotnictwo. Można było spróbować swoich sił w grach i zabawach wczesnośredniowiecznych, poznać elementy uzbrojenia wojów słowiańskich. Przez dwa dni dzieci brały udział w zajęciach wykonywaniu paciorków z modeliny, zdobieniu naczyń glinianych, nauki rysunku zabytków archeologicznych oraz nauki pisowni – kaligrafii arabskiej. Można było bawić się tkaniną i włóczką przy rekonstrukcjach strojów.

Anna Wrzesińska

 

 

Patroni medialni: TVP Poznań; Gazeta Przemiany na Szlaku Piastowskim; Radio Merkury; Radio Gniazno; Malituryści; Portal Informacje Lokalne

 

Współpraca: Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”

Fot.J.Wrzesiński

Archiwum