logo
Facebook - Strona Muzeum Instagram - Strona Muzeum
PL EN
Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Zaplanuj zwiedzanie

Godziny otwarcia i ceny biletów Baza gastronomiczna i noclegowa Kalendarium 2021 Deklaracja dostępności

Oddziały

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo

Misja

Historia

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski

Zbiory

Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie Ostrów Radzimski Muzeum na światowych wystawach

Badania

Badania interdyscyplinarne Badania archeologiczne Badania podwodne Badania przyrodnicze Badania etnograficzne

Zespół

Rada Muzeum

Nagrody

Otrzymane - Sybilla i Izabella Przyznawana - Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego

Bractwo Dzwoników Dzwonu Mieszko i Dobrawa

Newsy Przetargi Blog
Oferta Ostrów Lednicki Wielkopolski Park Etnograficzny Giecz Grzybowo Ostrów Radzimski Nauczyciele Osoby z niepełnosprawnością Widzowie indywidualni (dzieci-młodzież-dorośli) Zajęcia poza muzeum – „Poza białym sześcianem”

Ostrów Lednicki

Wystawy stałe Wystawy czasowe Wystawy objazdowe Archiwum

Wielkopolski Park Etnograficzny

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Ostrów Radzimski

Wystawy stałe Wystawy czasowe Archiwum

Punkt Etnograficzny w Rogierówku

Wydawnictwa
Kontakt
☰

Grzybowo

 

Największy z grodów domeny piastowskiej. Dziś wyraźnie widoczne w krajobrazie grodzisko pozwala odczuć przestrzeń średniowiecznej osady. Dysponujący nowoczesnym pawilonem ośrodek stwarza doskonałe warunki zarówno dla turystów zafascynowanych historią, jak i do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Gród w Grzybowie był jednym z największych obiektów obronnych we wczesnopiastowskim państwie. Dziś w nowocześnie zaprojektowanym pawilonie muzealnym mieści się wystawa stała Nóż – przedmiot niebanalny, stworzona z myślą o działaniach edukacyjnych i popularyzujących wiedzę. Na terenie rezerwatu archeologicznego edukatorzy prowadzą spacery oraz lekcje muzealne. Ważnym elementem poznawania historii jest archeologia eksperymentalna – dawna osada zaczyna żyć średniowiecznym rytmem pracy, wojowie zaś wyruszają w piesze wędrówki szlakiem grodowym. Dzięki rekonstrukcjom drewnianych chałup można zapoznać się ze średniowieczną architekturą. Na grodzisku odbywają się liczne imprezy plenerowe, z corocznym Grzybowskim Turniejem Wojów na czele. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez rekonstrukcyjnych w kraju, a do Grzybowa zjeżdżają słowiańscy i wikińscy wojownicy z całej Polski.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie jest czynny przez cały rok.
 

Zbiory

Najważniejszy element zbiorów stanowią pozostałości potężnych wałów grodowych chroniących osadę. Dziś teren grodziska to kilka hektarów przestrzeni, obrazujących potęgę piastowskiej dynastii. W grzybowskich zbiorach znajdują się obiekty z różnych materiałów i epok: zaczynając od najwcześniejszych osadników i ich kamiennych narzędzi, po średniowieczne wytwory z poroża i metali.

Do dziś widoczne w terenie pozostałości grodu zajmują obszar niemalże pięciu hektarów. Gród otaczała skomplikowana konstrukcja potężnego wału, wysokiej klasy dzieła średniowiecznych inżynierów. Dzisiaj pozostałości fortyfikacji sięgają 8-9 metrów. Poza zabytkami architektury obronnej podziwiać można zbiory przedmiotów z ceramiki, żelaza, drewna czy poroża, a także pierwotne narzędzia, sięgające czasów pierwszego ludzkiego osadnictwa epoki kamienia.

Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziony w XIX wieku skarb, składający się z ponad 800 srebrnych monet arabskich zwanych dirhemami. Ich obecność świadczy o dalekosiężnej wymianie handlowej i uczestnictwie wczesnego państwa piastowskiego w szerokim kontekście geopolitycznym.

 

Wystawy stałe

Wystawy czasowe

  • Polityka Prywatności
  • Rodo
  • Kodeks Etyki
  • Umowy o współpracy
  • Patroni/Partnerzy
  • Deklaracja dostępności
  • Przetargi
  • Dla mediów
Nagroda Orła
Nagroda Orła
Projekt
Projekt
Modernizacja Muzeum
Modernizacja Muzeum
Szlak Św. Jakuba
Szlak Św. Jakuba
Projekt
Projekt
Film Wyspa władców
Film Wyspa władców
Do pobrania
Do pobrania
Studia Lednickie
Studia Lednickie
DOTACJE
DOTACJE
Albin Węsierski
Albin Węsierski
Urzad
Pomnik historii
Prog Reg
WFOŚ
BIP
Copyright © Lednica 2021