sobota 20 marzec 2021

Muzeum otrzymało dotację z MKiDN

Grafika z napisem dotacja

Zakończono dwuletni projekt badawczy pn. Mortui viventes obligant. Cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Dziekanowicach (2021-2022) dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Właśnie ukazała się książka „Mortui viventes obligant. Cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Dziekanowicach” (Zmarli zobowiązują żywych) będąca zwieńczeniem serii monografii poświęconych opracowaniu i prezentacji cmentarzyska w ramach szerokiego projektu Cmentarzysko w Dziekanowicach – przywracanie pamięci - to cykl  trzech książek składających się z 5 tomów, które ukazały się dzięki grantom naukowym finansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydawcą tych publikacji jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Wczesnośredniowieczne cmentarzysko w Dziekanowicach (tuż przy przeprawie mostowej na Ostrów Lednicki) jest jedną z największych nekropoli z czasów gdy Piastowie budowali państwo. Zostało odkryte w 1964 roku gdy brzeg jeziora Lednica był przygotowywany na potrzeby turystyczne. Badania trwające do 2013 roku, prowadzone przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przyniosły odkrycie ponad 1600 grobów. A analiza antropologiczna ujawniła obecność 1730 zmarłych pochowanych na tym terenie.

Dzięki dofinansowaniu możliwe było nie tylko opublikowanie materiałów, ale też przeprowadzenie szeregu analiz pozwalających na powiększenie cennych informacji o ludziach którzy żyli w lednickiej przestrzeni kulturowej i pochowani zostali na dziekanowickim cmentarzysku.

Wyniki zawarte w publikacjach pozwalają spojrzeć na ludność mieszkującą około 1000 lat temu nad jeziorem Lednica jako na ludzi kultywujących tradycję w warunkach jakie stwarzało nowe państwo Piastów. Możemy dostrzec ludzi o różnym pochodzeniu, mających rozmaite upodobania i odczucia. Ludzi żyjących w rodzinach i choć związanych z wieloma zajęciami tworzących wspólnotę, która przez 300 lat żyła obok siebie. Dzięki badaniom archeologicznym przywracamy pamięć o niedzisiejszych mieszkańcach tych terenów.

 

 

Anna Wrzesińska

 

 

 

29.12.2022 r. 


Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu –  Ochrona Zabytków Archeologicznych 2021 – uzyskało dotację na projekt Mortui viventes obligant. Cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Dziekanowicach (Wniosek nr 169782/20, projekt dwuletni 2021-2022) w wysokości 105.000 zł. Koszt całkowity projektu to 177.750 zł.

Kierownik projektu i opracowań antropologicznych Anna Wrzesińska, wykonawca opracowań archeologicznych Jacek Wrzesiński. Celem projektu Zmarli zobowiązują żywych jest pełna dwujęzyczna publikacja, w oparciu o wieloaspektową analizę, cmentarzyska założonego w końcu X i funkcjonującego do wieku XIII. Nekropolę Dziekanowice stan. 22 odkrytą w 1964 roku badano w latach 1977-1986, 1991-2008, 2010 i w ramach inwestycji w 2013 r. Zarejestrowano 1730 pochówków, lecz dotychczas opracowano ich 20%  i około 40% zabytków. Niniejszy projekt to wypełnienie zobowiązania badaczy wobec nieobecnych, zmarłych mieszkańców regionu lednickiego. Żyjąca tu społeczność dokonała znacznych przemian lokalnego środowiska. Funkcjonowanie nekropoli w ramach lednickiego ośrodka grodowego umożliwia obserwacje w zakresie kultury materialnej ówczesnego społeczeństwa, jego zwyczajów sepulkralnych, ale też przemian kulturowych i politycznych, religijnych oraz populacyjnych jak i środowiska przyrodniczego w okresie początków Polski Piastów. Wieloaspektowa analiza i nowoczesne metody badawcze przyczynią się do uzupełnienia obrazu społeczności wczesnopiastowskiej, a też do ochrony konserwatorskiej stanowiska, artefaktów i krajobrazu kulturowego.

wyniki naboru Ochrona zabytków archeologicznych

 

 

Archiwum