sobota 12 styczeń 2013

Ostrów Lednicki- informacje

***

      Najważniejszy gród państwa pierwszych Piastów

 

 

Co ukrywa tajemnicza wyspa?

Ostrów Lednicki jest wyspą położoną na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś zachowały się m.im. działające na wyobraźnię relikty pozostałości drewniano- ziemnych wałów obronnych, umocnień brzegowych oraz pozostałości jednych z dłuższych w średniowieczu mostów umożliwiających komunikację z traktem lądowym do Poznania i Gniezna.

 

 Mapa dojazdu

 

 

Jak dotrę na wyspę?

Na teren Ostrowa Lednickiego dopłyniemy promem, który kursuje co pół godziny. Po wejściu na prom należy pokazać bilet, który można nabyć w kasach biletowych na terenie Małego Skansenu, na wystawie w Dziekanowicach  lub w Wielkopolskim Parku Etnograficznym.

 

 

Atrakcją tego miejsca są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w 2 poł. X wieku przez Mieszka I, w której podejmowany był zapewne cesarz Otton III przez Bolesława Chrobrego w czasie pielgrzymki do grobu św.Wojciecha w Gnieźnie w 1000 roku. Od wschodu do pałacu przylega kaplica na planie krzyża greckiego z czterema filarami i pozostałościami basenów chrzcielnych. Z ich odkryciem postawiono dalece prawdopodobną hipotezę o chrzcie Mieszka I w tym miejscu oraz ulokowano tutaj siedzibę pierwszego polskiego biskupa- Jordana.

 

Ruiny palatium

 

Gdzie mogę zobaczyć zabytki archeologicze?

 

 

W trakcie wykopalisk archeologicznych oraz badań podwodnych odnaleziono ogromne ilości zabytków, które są obecnie prezentowane na wystawie:,, Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza". 8 maja 2012 roku wystawa ta otrzymała główną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2011 oraz Nagrodę GRAND PRIX w konkursie Przedsięwzięcie Muzealne Roku 2011 w Wielkopolsce IZABELLA.

 

    

Do najcenniejszych prezentowanych zabytków zaliczyć można: staurotekę (relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego), liczne przedmioty ze złota, brązowe misy imitujące złote naczynia, ozdoby ze srebra, liczną biżuterię z kamieni półszlachetnych, szkła, ale nie tylko...

  

 

 

 

Imponujący zbiór militariów w zasięgu wzroku...

Grodu strzegła liczna załoga wojskowa, której część uzbrojenia wydobyto z toni Jeziora Lednica. Efektem podwodnych eksploracji jest jeden z największych zbiorów militariów w tej części Europy (ponad 300 egz.). Formy niektórych z nich wskazują na skandynawskie pochodzenie.

 

Wystawa znajduje się na terenie folwarku w Dziekanowicach i stanowi początek zwiedzania dla turystów udających się na Ostrów Lednicki. Otwarta jest w każdy dzień z wyjątkiem poniedziałku według GODZIN OTWARCIA MUZEUM.

 

 

Pozostałe ekspozycje...

 

 

Imprezy plenerowe, wydarzenia kulturalne?

W sezonie turystycznym na Ostrowie Lednickim odbywa się cykl imprez plenerowych. Co roku można brać udział w plenerowych Majówkach, Nocy Kupały, imprezach dla dzieci o wysokich walorach edukacyjnych. Program imprez 2017.

 

Zajęcia edukacyjne

Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 bądź 10:00 (w zależności od godzin otwarcia Oddziału Muzeum) do 14:00. Zajęcia uzależnione są od pogody! Zapoznaj się z naszą ofertą edukacyjną!

 
 
Oferta wydawnicza
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ciekawą ofertą wydawniczą. Publikacje można nabyć drogą on-line lub zakupić w sklepiku muzealnym, wyposażonym również w liczne pamiątki, zabawki i suweniry.

 

 

A kiedy zgłodniejemy...

 

Przy parkingu na terenie Małego Skansenu znajduje się ogródek z parasolkami. Serdecznie zapraszamy na gorący żurek własnej roboty, chleb ze smalcem i ogórkiem, zapiekanki, placek drożdżowy, piwo beczkowe, lody i napoje.

T: 604-254-245

 

Archiwum