wtorek 23 kwiecień 2019

Otwarcie wystaw na Małym Skansenie

Zapraszamy na otwarcie wystaw 

 26 kwietnia o godz. 11.00 na Małym Skansenie przy  przeprawie na Ostrów Lednicki

 

 

Via musaei. Mente et labore. 50 lat Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

kuratorzy wystawy: E. Pelczyk, J. Linetty

 

Na wystawie przedstawione zostanie nie tylko 50 lat historii muzeum, ale opowiemy również o wcześniejszych dziejach badań na Ostrowie Lednickim i opiece nad tym miejscem, począwszy od XIX wieku i starań hrabiego Albina Węsierskiego, poprzez okres międzywojenny i czasy powojenne, kiedy to już z pełną świadomością przygotowywano się do utworzenia placówki muzealnej, której zadaniem ma być troska o dziedzictwo Ostrowa Lednickiego. Wystawa będzie opowiadać o rozmaitych aspektach dziejów muzeum. Na te aspekty składa się rozwój i rozbudowa placówki, działalność naukowa, odkrycia i badania, wydarzenia i imprezy kulturalne, ale także codzienność pracowników i zwiedzających. Jednym z celów wystawy jest ukazanie różnorodności działań muzeum. Na wystawie będą zaprezentowane unikalne materiały archiwalne, w znacznej części dotąd nie publikowane. Będą to materiały pochodzące z Archiwum Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ale także z innych instytucji i archiwów. Z całą pewnością do najciekawszych materiałów należy plan katastralny z I połowy XIX wieku z Ostrowem Lednickim, będący najstarszym znanym planem uwzględniającym tą wyspę, który będzie prezentowany po raz pierwszy na wystawie. 
 
tekst J. Linetty
 
 
 

U źródeł chrześcijaństwa w Polsce. Baseny chrzcielne z Ostrowa Lednickiego

kurator wystawy: J. Górecki

 

Odsłonięcie basenów chrzcielnych na Ostrowie Lednickim (1988-89 r.), to jedno z najważniejszych odkryć polskiej archeologii doby post-milenijnej, bowiem to jedyne urządzenia do chrztu w Polsce znane z przypałacowego kościoła pierwszego historycznego władcy naszych ziem – księcia Mieszka I. 
Wystawa, to próba analizy tego odkrycia oraz poszukiwania odpowiedzi na pytanie o ich przeznaczenie. To spotkanie z przeszłością oraz dawnym światem jaki funkcjonował na wyspie Ostrów Lednicki w czasach, kiedy na ziemie Polski docierało chrześcijaństwo. Ostrów Lednicki stanowił wówczas jedno z najważniejszych centrów kształtującej się monarchii Mieszka I, gdzie powstał wyjątkowej architektonicznej klasy pałac oraz przeznaczony dla tego panującego kościół. W prywatnym kościele tego władcy umieszczono 2 zagłębienia (baseny). Te zagadkowe obiekty to formy szczególne i jedyne na naszych ziemiach. Jak dotąd nie natrafiono na nie nigdzie poza lednicką wyspą. Uznano je za urządzenia przeznaczone do chrztu. Basenom oraz budowli w której je umieszczono nadano architektoniczną formę krzyża przybieraną przez baptysteria (budynki przeznaczone do ceremonii chrzcielnych), kościoły – memorie oraz mauzolea i martyriony.
Mamy nadzieję, że prezentowana ekspozycja odpowie na szereg pytań i wątpliwości związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce i miejscem Ostrowa Lednickiego w tym procesie nakreślonym na tle rozwoju urządzeń chrzcielnych i związanej z chrześcijańską inicjacją liturgii oraz stanie się również narzędziem wiedzy na ten temat.

tekst J. Górecki

 

 

Wystawy czasowe czynne będą do 15 października 2019 r.

 

 

 

Podczas wydarzenia będzie nagrany materiał filmowy i fotograficzny, który może być publikowany w celach promocyjnych.

 

Archiwum