OSTRÓW LEDNICKI 15/06/2019
GODZ. 10.30-17.00
Zapraszamy na czwartą edycję warsztatów przyrodniczo-archeologicznych prowadzonych na Ostrowie Lednickim, w grodzie Mieszka i Dobrawy. Warsztaty odbędą się na wyspie, w której pobliżu już pod koniec zimy nad jeziorem Lednica słychać stada dzikich gęsi, wzbijające się w powietrze. Możemy wówczas obserwować, jak napisał Leopold Staff: „sznur gęsi, z których każda jak łódka się słania”… W trakcie sezonowych przelotów ptaki wybierają duże zbiorniki wodne, gdzie czują się bezpieczne. Wówczas gęsi są przyrodniczą wizytówką jeziora Lednica i naszego Muzeum. W tak magicznym miejscu, jakim jest lednicka wyspa, możemy spotkać się razem – miłośnicy przyrody i archeologii.
Kasztelania Ostrowska, czyli „Kasztelańskie Herbarium – dzikie smaki” – zajęcia z wykorzystania roślin dziko rosnących w naszym regionie. Jak dzikie rośliny jadalne i lecznicze wykorzystywali Słowianie? Odpowiedzi udzieli nam etnobotaniczny spacer po wyspie, a na stoisku kasztelańskich zielarek poznamy rośliny obrzędowe oraz wykorzystywane w lecznictwie i kuchni. Będzie okazja do spróbowania ziołowych napojów.
Spacer z zielarką na Ostrowie Lednickim o godz. 11.30
W rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej zagrody będzie można obejrzeć chatę rybaka, warsztat garncarski i tkacki, a nawet wykonać krajkę. Przy zagrodzie znajdują się poletka dawnych roślin uprawnych, takich jak: pszenica płaskurka, pszenica orkisz, owies, len, bób. Rosną także zioła.
Oprowadzanie po wyspie o godz. 14.30
W przyrodniczym kąciku dla dzieci najmłodsi będą mogli zapoznać się ze śladami bytowania zwierząt, czyli wyciskać tropy zwierząt na piasku i wypełniać karty edukacyjne. Zachęcamy też, aby układać puzzle przedstawiające płazy, gady oraz ptaki występujące na terenie Lednickiego Parku Krajobrazowego.
Stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, do którego zapraszamy, jeśli chcesz dowiedzieć się różnych ciekawostek z życia zwierząt występujących w Wielkopolsce.
Zaprezentujemy też gry i zabawy popularne w średniowieczu i w czasach późniejszych, uprawiane w różnych kręgach społecznych przez dzieci i dorosłych. Dawniej stanowiły one nieodłączny element codziennego życia człowieka. Na kilku stanowiskach będzie można spróbować swoich sił w krokiecie, chodzeniu na szczudłach czy toczeniu obręczy.
Katarzyna Renn
Zapraszamy